Stačí se jen trošku prohrabat webovými stránkami obce Malá Skála. V létě bude obec doslova vibrovat kvalitní kulturou.

Přijedou známí herci jako Tatiana Vilhelmová, Bolek Polívka, Jakub Prachař či Marek Taclík, zahraje tu houslista virtuos Jaroslav Svěcený či rocková kapela Medvěd 009, svou hudbu a texty představí básník Jiří Smrž v doprovodu amerického houslisty Bena Lovetta.

Za kulturu, jež nacpe obec k prasknutí přitom nemůže jen jen subjekt.

Jak to bylo…

Maloskalské kulturní léto je vlastně takový návrat zpět. Vlastně až do sedmdesátých let minulého století a k malíři Josefu Jírovi. „Vyklidil starý kuželník, původně příslušný k hospodě U Bílků a vytvořil z něj letní galerii. Ve velkých městech bděla cenzura, tady se to podařilo ošálit. Prostor tak mohli a dostali i jinak ne příliš režimem populární výtvarníci. Na vernisáže přijížděli Josef Kemr, Jan Kačer, recitovali dva tisíce let starou mongolskou poezii o zlu a mocipánech. Pravidelně začali přijíždět Smetanovci. Přes léto cvičili v nedalekých Lučanech nový repertoár a v srpnu ho přijížděli zahrát do sokolovny. Rok přidal rok, stala se z toho tradice a Maloskalské kulturní léto bylo na světě," vzpomíná Richard Balous, duchovní otec návratu letní akce na Malou Skálu, jinak majitel kulturního prostoru La Fabrika v Praze.

Na jaře 1990 spolu s Josefem Jírou založili Žlutou plovárnu společnost pro poesii v krajině a rozhodli se, že znovu postaví Žlutou plovárnu. Tradice letních slavností na řece už na Malé Skále byla za první republiky, stačilo navázat. 6. července 1990 na pódiu z lešenářských trubek zahrála skupina LUCIE a mezi lidmi procházela 1. českomoravská hudební společnost (dnes Čechomor).

V korunách stromů byly lampióny a dva a půl tisíce lidí, se kterými nikdo nepočítal. První Benátská noc byla na světě. „O půlnoci Jiřina Bohdalová, s tehdejším předsedou MNV Drobníkem, poklepali na základní kámen Žluté plovárny a tmou se nesl zpěv národní árie Dobrá věc se podařila," vzpomíná Balous.

Vznikla společnost Arva Patria, která vede galerii, jež nese jméno svého zakladatele a hnacího motoru Josefa Jíry, kde se pořádají pravidelné letní výstavy.

A jak to bude…

Ty letos na Malé Skále ještě propojili se třemi speciálními projekcemi v kině Androvna, pro které se podařilo získat dva filmy v předpremiéře, přímo ze soutěžní části Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Doplňuje je blok nejlepších filmu z produkce FAMU, aby prostor dostala i nová nastupující generace filmařů.

Úplnou novinkou ale budou dvě divadelní představení a jeden koncert v nově vzniklém komorním amfiteátru La Skala (Jablonecký deník o amfiteátru informoval v pondělí 22. června).

Celé Maloskalské kulturní léto není komerční akcí. „Pokud se stane zázrak a nějaké peníze z představení v La Skale zbudou, budou věnovány na opravu Sokolovny. Představení mají být především pro místní, kteří přijdou pěšky a nebudou zatěžovat dalšími auty parkoviště, už tak plná," doplnil Richard Balous.

Festival Malá Skála

Svůj díl ke kultuře v Malé Skále ale již tradičně přidají i místní dobrovolní hasiči. V sobotu 18. července zde pořádají Festival Malá Skála.

Jednou z lákadel festivalu je kapela Nil. Existuje od roku 2002 a od té doby stihla odehrát více jak tři sta koncertů včetně vystoupení na festivalech Rock For People, Colours of Ostrava nebo Masters of Rock.

Headlinerem Festivalu Malá Skála je Medvěd 009. Kapela z Úval u Prahy spolu hraje už přes 20 let od roku 1994. Pro Medvěd 009 je zlomový rok 2000, kdy koncertovali s Divokým Billem.

Historie těchto dvou kapel se prolínala a stále prolíná a tak není divu, že na Festival Malá Skála přijedou mimo členů Medvěd 009 i někteří členové Divokého Billa. Neustálým koncertováním a vydáváním desek si kapela vydobyla místo mezi nejznámějšími kapelami v Česku.

Dále vystoupí třeba kapely Love Earth, Dá-mi?, Amygdala či The Scoffers.

I na hradě

Ani nový pronajímatel hradu Vranov se s kulturou letos párat nebude. Kromě prohlídky největšího skalního hradu v republice na návštěvníky čekají výstavy i koncerty.

V rámci prohlídky hradu si již nyní můžete prohlédnou výstavu zajímavých fotografií. Martin Táborský přinesl do 1. patra Letohrádku velmi zajímavou fotografickou metodu, která se zrodila v době, kdy byl letohrádek postaven.

Žáci z Waldorfské školy Semily ve čtvrtek 18. června přivezli hru Strašidlo cantervillské od Oscara Wildea.

V neděli 5. července od 19 hodin tu vystoupí pěvecké sdružení Pele Mele Quintet z Mariánských Lázní. Kvintet má za sebou koncerty po celé republice a tři zahraniční zájezdy do Rakouska, Francie a Německa. Sdružení zpívá od úprav lidových písní přes tzv. klasiku, gospely, spirituály, až po tvorbu současných tvůrců.

A v sobotu 1. srpna tu od 19:30 vystoupí folkový písničkář a básník Jiří Smrž s houslistou Benem Lovettem (USA).