Již poosmé se ve zdejší Městské galerii Vlastimila Rady koná výstava Salon. Názvem odkazuje na Salon odmítnutých, výstavu prací odmítnutých porotou oficiálního Pařížského salonu. „Jde o výstavu, do které se může přihlásit každý, kdo něco tvoří. Vždy počítáme s tím, že u autorů zafunguje autocenzura, takže se sem dostanou jen opravdu zajímavé kousky,“ popsala na vernisáži ředitelka Městského muzea v Železném Brodě Petra Hejralová.

Letos se tu sešlo několik set exponátů od více než osmdesáti vystavovatelů. Výstava nemá žádného kurátora, který by výstavu uceleně profiloval. „A tak se na Salonu setkávají světy, které by se jinde nesešly. Výtvory známých umělců i lidí, kteří nechtějí jen sedět doma a koukat na televizi, ale něco vytvořit,“ doplnila Hejralová.

Zájem veřejnosti i dychtivost amatérských umělců vidět své dílo na zdi galerie je velký. „Zbožňuji to tady, protože to je výstava, kde poprvé vystavuji svůj první obrázek Andělíček a stromeček,“ popsala Daniela Donátová ze Železného Brodu, studentka primy semilského gymnázia. Další dívka, třináctiletá žákyně Základní školy Rýnovice, na výstavě prezentovala svůj obrázek odkazující humornou cestou na Nekonečný příběh. „Je super tu vystavovat,“ poznamenala.

Do turnovského muzea Českého ráje dorazila kopie císařské koruny Napoleona Bonaparte. Kopie koruny pochází z dílny šperkaře Jiřího Urbana, autorkou rytin v přírodních kamenech je Eva Mrákotová Víšková.
V Turnově je k vidění replika Napoleonovy koruny, originál je v Louvre

Skoro celou stěnu jedné z místností galerie zabraly kopie slavných zátiší malíře Paula Cezanna. Vytvořily je amatérští umělci ze sdružení Výtvarníci Českého ráje. „Jedeme ve skupinách vždy celou kolekci, myslím, že Cézanne se nám povedl,“ řekla členka sdružení Alena Antošová.

Loni se Salon nekonal, osmé pokračování muselo počkat na letošek. „Před devíti lety byl velký zájem umělců vystavovat v této galerii. Ten zájem byl tak velký, že se začaly obrazy hromadit. Tehdy jsem byl členem kulturní komise a pamatuji si, že jsme museli ročně odmítat patnáct, dvacet zájemců. Což nám bylo velmi líto,“ vzpomněl iniciátor výstavy a člen spolupořádajícího sdružení Občanská beseda Železný Brod Martin Hlubuček.

Pořadatelé už si nepamatují přesně, kdo myšlenku výstavy Salon nadhodil jako první. „Ale myslím, že to byl železnobrodský sklářský výtvarník světového jména Zdeněk Lhotský. Navrhl, abychom jednou za rok pořádali výstavu takzvaně odmítnutých umělců,“ popsal Hlubuček. Tak před osmi lety vznikl první díl výstavy Salon. „Setkala se s úspěchem, ani jsem netušil, že máme v Brodě a okolí tolik zdatných amatérských umělců,“ poznamenal Hlubuček.

Jizerská 50
Jizerská 50 jedná s ministerstvem. Varianty počítají s účastí hobby závodníků

Sám je renomovaným umělcem, jehož díla mohli či mohou obdivovat příznivci uměleckého sklářství doslova po celém světě. Vystavuje i na železnobrodském Salonu. Je to dobře? „Na to jsou rozporuplné názory. Mám spousty uměleckých kolegů, kteří by žádné své dílo na výstavu podobného typu neposlali, protože podle nich by to jejich dílo degradovalo. Já si myslím, že je to přesně naopak. Mám na to i jednu milou vzpomínku. Když jsme pořádali první ročník, oslovili jsme i Jaroslavu Brychtovou, celosvětově proslulou sklářku ze Železného Brodu, jestli by na Salon nezapůjčila svou plastiku. Okolí jí to lehce rozmlouvalo, ale Jaroslava si dupla. Takže vedle plastiky světově známého umělce byly k vidění výtvory laiků.“

Salon odmítnutých
- (francouzsky: Salon des refusés) je název výstav prací odmítnutých porotou oficiálního Pařížského salonu, ale primárně termín označuje výstavu Salon des refusés z roku 1863. Dnes tento název odkazuje na jakoukoli výstavu prací odmítnutých uměleckou porotou.