Dostupnost Úštěku je po železnici tratí z Lovosic do České Lípy. Je to romantická cesta motoráčkem, kdy lze pozorovat úchvatnou krásu krajiny Českého středohoří, lemovanou úrodným krajem polabského údolí, která vytváří nádherné scenerie kopečků, polí, sadů a malebných vesniček.

Dále do Úštěku můžete dojet autobusem, a to téměř ze všech stran. Od Ústí nad Labem, Litoměřic, České Lípy i Dubé.

Úštěk je často vyhledávaným turistickým cílem hlavně pro zdejší udržovanou krásu. Je to městská památková rezervace, ale je též výchozím místem jak pěších turistů, tak i cykloturistů. Je zde celá řada turistických i cyklistických tras.

Gotická zřícenina hrádku Helfenburk

Úchvatný je například asi pět kilometrů vzdálený hrádek Helfenburk. Jde o zříceninu gotického hradu, která leží v romantické krajině pískovcových skal a převážně borových lesů, nad Rašovickým potokem, v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.

Zdejší údolíčka a romantické rokliny nás dovedou až pod zříceninu překrásného hrádku Helfenburk. Úžasné pohledy na zříceninu jsou i z několika vyhlídek, na které nás přivede naučná stezka Ptačím dolem. Je to velkolepý pohled na tuto zdejší vyhlášenou nádheru, kterou se daří v současném stavu udržovat díky nadšení občanského sdružení Hrádek.

Při prohlídce zříceniny hradu můžete navštívit v určeném čase i hradní dominantu, celkem zachovalou věž, odkud jsou překrásné výhledy do širokého okolí.

Romantické okolí s dalšími památkami

Naučná stezka nás vyvede do obce Ostré, kde se nachází bývalé poutní místo na kopečku zvaném Kalvárie. Zde stojí tři kaple s Božím hrobem, patrně od Octavia Broggia z let 1703 - 1707. V současné době tady najdeme mohutné schodiště se zbytky křížové cesty a barokních soch.

Z Kalvárie je překrásný výhled na Úštěk a jeho romantické okolí, kterému vévodí dva dominantní kopce. Jsou to Levínské sedlo na západě a směrem na Českou Lípu kopec Ronov se stejnojmennou zříceninou hradu.

Samotnému Úštěku pak vévodí veliký rybník Chmelař s překrásným přírodním koupalištěm, kde krom jiného najdeme ubytování v místních tábořištích, veškeré občanské vybavení, minigolf a celou řadu stánků nejen s občerstvením.

Piráti na rybníku a středověká řemesla

V Úštěku se pravidelně pořádají jarmarky s ukázkami starých řemesel, které náramně navozují tu správnou středověkou atmosféru. Krom toho se na rybníku Chmelař již tradičně v červenci pořádají boje pirátů s doprovodným programem, který na místní koupaliště vždy přiláká spousty návštěvníků. Úštěk je i častým lákadlem filmařů, a tak se tu krom jiného natáčel například známý film Páni kluci či Kolja.

Krom hezkých výletů, památek, kouzelné přírody si zde přijdou na své jak milovníci houbaření, tak sbírání borůvek i dalších lesních plodů, koupání, dobrého jídla a pití. Prostě v Úštěku a jeho okolí je krásně. Vřele doporučuji!

Užitečné informace


V samotném Úštěku i jeho nedalekém okolí je celá řada dalších zajímavostí, mimo jiné třeba kostel sv. Petra a Pavla, kaple Nejsvětější Trojice, jezuitský dvůr, Pikartská věž, synagoga, židovský hřbitov, ptačí domky, zřícenina hradu Hřídelík, sloup Nejsvětější Trojice v Blíževedlech, kaple Rozeslání apoštolů v Rašovicích a mnohé další.

Zpracoval Vladimír Švajgl