Sobota 11. června, Železnobrodský jarmark, ve víru pouti. Potkávám chlapy ze zdejší městské policie. „Po dvanáctihodinové službě jsem spal jenom hodinu. Pak volali, že je vyhlášena pohotovost,“ sdělil jeden ze strážníků.

Policisté totiž dostali zprávu, že podvečerní koncert Mária Bihariho a Bachtale Apsa, považované za jedno z nejlepších těles hrajících romskou muziku, mají v plánu navštívit příznivci hnutí skinheads.
V davu při koncertu stojí i starosta Železného Brodu André Jakubička. „Nemůžeme varování podcenit, i když si myslíme, že se jedná o fámu. Ostatně se to každým rokem opakuje,“ vypráví a ptá se, zda jsem nějaké „holé lebky“ nezahlédl. Smekám čepici, protože moje lebka oholená na tři milimetry si o jisté srovnání doslova říká.

Na rohu náměstí stojí pětice policistů, romská muzika šlape a pomalu se chýlí ke konci koncertu. Skinheads nedorazili. „Na místě bylo připraveno zasáhnout dvacet policistů. Koncert byl ale bez problémů,“ doplnila Ludmila Knopová, mluvčí jablonecké policie.

Technoparty Jirkov

Nedlouho po koncertu se ale městem rozezvučí houkačky policejních vozů. „Vyjíždím s policisty a strážníky na kontrolu technoparty v lomu u Jirkova. V pátek tam byla jen tři auta, ale ani tuto akci nemůžeme podcenit,“ říká Jakubička. Na místě se v sobotu pohybovalo 40 až 50 osob, kterým hrály tři soundsystémy.

Policistům se podařilo vyjednat ztišení produkce po zbytek neohlášené akce. „Policisté znají organizátory, které budou kontaktovat,“ uvedla Knopová.
Ostatně, v jirkovských dolech nebyla technoparty poprvé, místo se stalo technaři oblíbené již před několika lety. Protože byla akce již rozjetá, policisté ji nechali pokračovat. Za rok má být vše jinak. „Zamezíme příjezdu do lomu tím, že na cesty postavíme překážky,“ popsal starosta.

A jaký byl Železnobrodský jarmark z hlediska stánkařů a provozovatelů pouťových atrakcí?
„Tak před čtyřmi pěti lety byly kšefty o dost vyšší. Už loni byl propad v tržbách veliký, letos je to lepší, ale jen o maličko,“ tvrdí muž od mašinky. Známe se, syn si jeho atrakci oblíbil.

Ale panovala i spokojenost, zvláště u stánků s občerstvením. „Řekl bych, že tržby jsem měl vyšší než loni, uvidím až po pořádném spočítání,“ vysvětlil jeden z majitelů občerstvovacího vozu. Vietnamští obchodníci neskrývali rozčarování v počtu nakupujících. „Není nikdo, nikdo nekupuje,“ říká mladá žena vietnamského původu.

Když se ale snažím smlouvat o ceně pantoflí, odmítá cokoli slevit. V kamenném obchodě mě přijdou o stovku levněji. Ani já jí tedy kšeft neudělám.
„Návštěvníků bylo o něco méně, ale díky tomu panovala příjemnější atmosféra. Byli jsme samozřejmě rádi, že policisté na jarmark nasadili monitorovací vůz. Akci skvěle zvládla i naše městská policie,“ uzavřel Jakubička.

Policisté evidovali jen jednu větší krádež. Od stánku s občerstvením kdosi odnesl šestnáct skládacích židlí, kabely, adaptéry a stolek.
Městem již po volbách prosakovaly fámy o tom, že nové vedení železnobrodské radnice hodlá jarmark ukončit. Jde ale opravdu jen o fámy. „O rušení jarmarku se neuvažuje ani náhodou,“ potvrdil Zdeněk Lhotský, radní a předseda kulturní komise.