Ve dnech 15. až 22. září ho pořádá Muzeum skla a bižuterie v Turnově. A proč právě romská tématika? „Impulz k uspořádání festivalu přinesli studenti kulturního managementu Technické univerzity v Liberci, kde ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová přednáší. Moc podobných akcí, které by romskou kulturu přiblížily, se tu nekoná. Vystupovala tu sice zpěvačka Ida Kellerová, ale to jsou spíš ojedinělé akce,“ přiblížila Lenka Tvrzníková z turnovského muzea.
Právě ona je kurátorkou výstavy, která je kromě zmíněného snímku a koncertu stěžejní akcí festivalu.

Co to máš na sobě?

Výstavu s názvem „Co to máš na sobě?! tvoří více než 130 exponátů. Oděvů, šperků a nezbytných doplňků, které oděvy dotvářejí.

Vedle šatů z různých koutů světa od indického sárí až po šaty španělských tanečnic představí také jeho nedílné součásti – nepřehlédnutelné šperky a další doplňky v podobě klobouků, dýmek či ozdob do vlasů.

Dozvíte se mimo jiné, jak se svým šatem odlišoval vajda, tedy ústřední představitel dané romské komunity, jak podle oděvu poznáte olašského Roma nebo jak nepostradatelnou součástí šatu byla pro Romy teluňi posoťi – spodní kapsa.

„Expozice obohatí vžitou představu o tradiční podobě romského oděvu, který je pro nás obvykle reprezentován dlouhou sukní s volány a našitými mincemi a pestrým šátkem,“ říká Lenka Tvrzníková.

„Bude zajímavé vnímat historickou úlohu romského oděvu od jeho indické pravlasti, prezentovanou nezbytným sárí až po současnost. Dozvíme se například, jak romské oděvy inspirují současnou módu a západní oděv,“ dodává s odkazem na oblíbené „gipsy shopy“, které od 60. let vznikaly v zemích západní Evropy.
Úvod chystané výstavy tvoří soubor fotografií s romskou tematikou, který svou jedinečnou poetikou výjevů ze života Romů od poloviny 19. stol. do počátku 2. světové války příjemně naladí na výstavu samotnou.

Romská komunita není v Turnově příliš výrazná. Právě proto je podle Lenky Tvrzníkové zajímavé o jejich kultuře něco zajímavého přinést.
Romové žijí na našem území od raného středověku. Z dochovaných zpráv v Muzeu romské kultury v Brně se o nich zmiňuje již Dalimilova kronika. Podle pověstí přivedl první Romy uherský král Ondřej II. již v roce 1219 ze své výpravy do Jeruzaléma.

V roce 1322 je zaznamenán pobyt Romů v okolí Spišské Nové Vsi na Slovensku. Podle tohoto zdroje se Romové živili především kovářstvím a zpracováváním železa. Například během vlády Vladislava II. (1471-1516) byli Romové usazení v Uhrách proslulými výrobci zbraní a dalšího válečného materiálu pro vojnu s Turky.

Kromě toho se ale živili provozováním pouťových atrakcí, léčením či hádáním z ruky, tedy činnostmi, které šly provozovat při kočování.

Program:

15. září – Muzeum

Vernisáž výstavy S´oda pre tute?! aneb Co to máš na sobě?!
Cimbálová muzika Dušana Kotlára, v 16:30

17. září – Kamenářský dům
Výtvarná dílna (papírové květiny do vlasů) - po celý den
Workshop romských řemesel, 15.00-16.30
Čtení romských pohádek - 16.00-17.00
Koncert Mário Bihári a Bachtale Apsa - 17.00-18.00
Smradi - filmová projekce v atriu muzea, 20.00

20. - 22. září
Program pro školy: besedy s lektory Libereckého romského sdružení doprovázené výtvarnou dílnou „Sluší mi to?“

22. září
Přednáška romistky Mgr. Ivy Hlaváčkové na téma Oděv Romů v kulturně historických souvislostech , 17.00
Sluší mi to? Odpoví výtvarná dílna
Tvůrčí dílna je součást programů, které výstavu romského tradičního oděvu doplňují. V symbolickém „otazníku“ se prolíná dílna s festivalem romské kultury a zároveň navazujícím diskuzním programem, který se připojí k dílně jako komplexní balíček pro školy a gymnázia. Dílna „Sluší mi to?“ se nechává inspirovat typickým oděvním doplňkem romské kultury - květinou. Rudá růže evokující prudkost a živelnost Carmen může zdobit vlasy všech slečen a dam a jako získaná trofej uvíznout v klopě saka u pánů.