Na všechny jednání jsme přicházeli s legitimními požadavky a návrhy, stejně jako oba další účastníci vyjednávání. Před posledním koaličním jednáním byla už nalezena shoda v programu i rozdělení rezortů, podle dohody jsme přicházeli s připraveným návrhem koaliční smlouvy. Překvapivé rozhodnutí ČSSD jsme se dozvěděli bez jakéhokoli odůvodnění,“ uvedl ve svém prohlášení k ukončení koaličních jednání Půta.

Důvody zazněly až v médiích
Podle něj se SLK až z médií dozvěděli oficiální důvody odstoupení ČSSD od dalšího jednání, ke kterým považují za nutné se vyjádřit.

„Dvouhodinové zpoždění na úvodní schůzce–byli jsme vyzváni ze strany ČSSD ke schůzce v sobotu 18.10. v 18 hod. Na výzvu jsme reagovali s tím, že přijedeme až po sečtení všech volebních okrsků, že nebudeme předjímat výsledek voleb, ale přijedeme nejpozději ve 20 hod. V tomto čase jsme na místo dorazili a k žádnému zpoždění z naší strany tedy nedošlo.  Dále neadekvátní požadavky při vyjednávání - jednání probíhalo o různých variantách a rozměrech spolupráce v koalici. Během jednání byly uzavírány kompromisy, ke kterým jsme byli v rámci dohody vždy připraveni. V úterý 20.10.2008 byla uzavřena dohoda o obsazení funkce hejtmana a dohoda o společném koaličním programu, ve čtvrtek 30.10.2008 byla nalezena shoda na rozdělení většiny rezortů a rozdělení míst v krajské radě na 4 radní ČSSD, 3 SLK a 2 SOS,“ vysvětlil lídr SLK Martin Půta.

Jediné, co podle něj zbývalo, byl podpis koaliční smlouvy, ve které by byly zakotvené už vyjednané části dohody.

SLK koaliční smlouvu připravili
„Návrh koaliční smlouvy jsme podle dohody ve spolupráci se SOS na jednání 3.11.2008 připravili a došlo také k dohodě se SOS o rozdělení rezortů, a byli jsme připraveni jednat o tom, aby statutární zástupkyní hejtmana byla zástupkyně SOS,“ doplnil Půta.

Jak dodal, SLK stále odmítají probíhající pokusy ČSSD sestavit krajskou vládu na základě hledání přeběhlíků, bez uzavření koaliční smlouvy zakotvující partnerství a programovou spolupráci při řízení Libereckého kraje.

ČSSD jde o spojení s ODS
Jeden z řadových členů Starostů pro Liberecký kraj má podle svého názoru v dění posledních dní naprosto jasno.

„Před volbami krajská ČSSD nevylučovala spojení s ODS. To se ale nelíbilo předsedovi strany Paroubkovi a pozval si proto krajské vedení na kobereček, a ti to pak úplně zamítli. Teď je ale zřejmé, že chtějí tuto krajskou vládu podporovanou ODS znovu prosadit a svým postojem ke starostům to nyní krajské vedení ČSSD dokazuje. Chtějí jen svému pražskému vedení ukázat, že to se starosty nejde,“ sdělil Deníku jeden z libereckých starostů, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce však jeho jméno zná.