Uplynulý víkend přinesl veselice v mnoha obcích a městech Jablonecka. Masopust oslavili ve v Hrádku nad Nisou, Kamenickém Šenově, v Kravařích, Semilech, Novém Boru, v Železném Brodě i na Malé Skále či ve Bzí.

V posledně jmenované se masopustní veselice konala v sobotu. Sraz masek s drobným občerstvením proběhl už v 11 hodin dopoledne u místní sokolovny. Předsálí budovy doslova praskalo ve švech. „Tolik lidí jsme na masopustu nikdy neměli, jsme opravdu překvapeni, až zaskočeni. Tolik lidí ani ve Bzí nežije,“ pousmála se za spolupořádající TJ Sokol Bzí Lucie Chvalinová, sama v masce vlka.

Účastníci přišli jak v klasických masopustních maskách, tak v netradičních. Vedle sebe tak mohli návštěvníci zahlédnout cikánku a zdravotníka v obleku vzpomínající na koronavirovou éru, babku s nůší s členem hnutí hippies nebo markytánku v rozhovoru s knězem a jeptiškami. „Přijeli jsme až od Mělníka. Máme tady známá a jak jsme se doslechli, že je tady masopust, nachystali jsme se,“ popsala hlava rodiny Vackových a hlavní kněz Jakub. Toho doprovázali další členové rodiny v přestrojeních za další kněze a jeptišky.

Masopustní veselí ovládlo i Malou Skálu.
Masky a dobrá nálada. Masopustní veselí ovládlo Maloskalsko i Železnobrodsko

V čele průvodu procházející vesničkou od domu k domu, kde na něj čekalo drobné občerstvení ve formě chleba s tlačenkou, pečených vepřových kolen či gulášové polévky, povětšinou pochodovali mladí muži převlečení za vojáky. V rukou jim vlála ukrajinská vlajka. „Chceme tak vyjádřit podporu. Čím více bude ukrajinská vlajka vidět, tím lépe,“ poznamenal jeden z „vojáků“. Narážel tak na ohromnou vlnu solidarity, která obíhá svět po agresi Ruska vůči Ukrajině.

Průvod po několika občerstvovacích zastávkách u zdejšího kostela „pohřbil basu“, což je jedna z tradičních masopustních akcí. Basa skončila za kázání mnicha v mělkém výkopu pohřbena pod smrkovými větvemi. Po průchodu obcí zamířil průvod zpět do sokolovny, kde na prokřehlé účastníky čekalo další občerstvení.

Masopust

Lidově se masopustu říká ostatky, fašank nebo voračky, voráčí, končiny či obecně karneval. Začíná každý rok stejně, a to na Tři krále, tedy 6. ledna. Vrchol masopustu, který většina lidí vnímá jako pravý masopust, je každý rok jindy, odvíjí se totiž od data Popeleční středy, kterou také končí.

Vrcholem masopustu jsou poslední tři dny před Popeleční středou. Ta je stanovená na 46 dnů před Velikonočním pondělím. Před ní je masopustní úterý, pondělí a neděle. Letošní rok 2022 proběhl vrchol masopustu v neděli 27. února. O půlnoci v úterý před Popeleční středou masopust končí. Letos to je v úterý 1. března, to také můžete navštívit poslední masopustní oslavy.

Masopust byl pro lidi v minulosti oficiálním svátkem hodování, během kterého bylo třeba se dosyta najíst. Pak následoval dlouhý čtyřicetidenní půst.