„Písemné maturity jsou celostátně vyhlášeny na 8. dubna, ale zatím nemáme žádné zprávy z ministerstva, jak to bude. Zatím je čas, ale do konce března by se to mělo vyřešit,“ popsal ředitel Jeronýmova gymnázia v Liberci Jaroslav Šťastný.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Stejně jako on čekají na potvrzení či případnou změnu termínu i jeho kolegové. „Ministerstvo školství zatím oficiálně nic nezveřejnilo. Termíny se mohou posunout jak u maturit, tak u přijímaček na VŠ. Zatím říkáme studentům, ať se připravují, termíny se maximálně posunou,“ uvedl například ředitel Střední průmyslové školy elektrotechnické v Liberci Jaroslav Semerád.

Podle mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Anety Lednové má resort připraven několik variant, s jejich zveřejněním ale čeká na pokyny ministerstva zdravotnictví. „Školy jsou zatím uzavřeny do odvolání, počkáme na pokyny a pak vydáme instrukce, co dál. Chápu, že to přináší nervozitu, ale pracujeme na tom,“ reagovala.

Na termínech maturit totiž někde závisí přijímací řízení na vysoké školy. Ta se v drtivé většině konají už v červnu. „Zatím se učím na maturitu, přijímačky dělám v červnu, ale maturitní vysvědčení snad stačí přinést až k zápisu, pokud se dostanu,“ doufá maturant z liberecké stavební průmyslovky.

Situaci proto zatím neřeší ani Technická univerzita v Liberci (TUL). „O posunutí termínu pro přijímací řízení se zatím neuvažuje, ale je dost možné, že to bude téma dalších týdnů. Bývají až v letních měsících, ještě je čas. Zatím se zvažuje možnost posunutí semestru všeobecně na všech nebo více univerzitách,“ nastínil mluvčí TUL Radek Pirkl, podle kterého vysoké školy a univerzity čekají na oficiální stanovisko České konference rektorů. „To by mělo přijít v řádu několika dnů,“ dodal.

V dubnu se mají konat i zápisy prvňáků

Na metodické pokyny čekají nejen ředitelé středních, ale i základních škol. Na začátek dubna připadají zápisy do prvních tříd. „Termín zápisu byl původně stanoven na 2. dubna. Teď by měl být podle našich informací posunut na 23. nebo 30. dubna,“ přiblížil zástupce ředitele ZŠ Mozartova v Jablonci nad Nisou Michal Polman.

Podle náměstka libereckého primátora pro oblast školství Ivana Langra je ale druhá polovina dubna tím nejzazším termínem. „Ty lhůty jsou limitní, protože správní řízení trvá 30 dnů, pak se může někdo odvolat a už jsme v prázdninách,“ vysvětlil. Město, které je zřizovatelem škol, nyní čeká na metodické pokyny ze strany ministerstva. „To je pro nás teď urgentní. Základní školy řešíme s ohledem na dubnové termíny jako první,“ uvedla mluvčí ministerstva školství.

Další problém může nastat s květnovým zápisem do mateřských škol. To ale jen v případě, že přísná opatření v souvislosti s koronavirem budou pokračovat. Na základních stejně jako středních školách běží v současné chvíli on-line výuka. „V týdenních blocích zadáváme žákům, co si mají opakovat, aby z toho nevypadli, ale novou látku nezadáváme, to by nemělo smysl,“ uvedl Polman.

S on-line výukou začínají po jarních prázdninách také na Jeronýmově gymnáziu v Liberci. „Připravili jsme prezentace a videa pro učitele, aby věděli, čeho se držet. Také mapujeme možnosti studentů, někde totiž musí pracovat z domova i rodiče a některé děti se tak vůbec nemusejí dostat k počítači,“ upozornil ředitel gymnázia Jaroslav Šťastný.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník