„Nebyl pojízdný. A sami bychom to dohromady nedali," vysvětlil Josef Černý, dobrovolný hasič z Proseče a milovník staré techniky, proč se hasiči z Jablonecka zbavili hasičského veterána vozu značky Mercedes Benz z roku 1942.

V březnu 2015 starou nepojízdnou stříkačku darovali jablonečtí zastupitelé Muzeu hasičské techniky v Chrastavě. Hodnota vozu byla dle odhadu soudního znalce 35 tisíc korun.

Stříkačka byla původně v hasičárně ve Vrkoslavicích, pak v Kokoníně.

„V Chrastavě jsou nadšenci a hlavně Muzeum hasičské techniky, kam tento krásný kousek určitě patří," spokojeně glosoval dar Josef Černý.

ZPÁTKY DOMŮ

Chrastavští hasiči slíbili, že jak uvedou Mercedes do provozu, vyrazí ho ukázat do Jablonce. Stalo se tak v uplynulých dnech.

„Je to krasavice, dala nám rok a půl práce, ale stojí to za to," usmíval se Miroslav Pivoňka, někdejší velitel chrastavských hasičů, který založil a vede právě hasičské muzeum.

Cesta do Jablonce byla vůbec první cestou nově opraveného vozu. „Už se o nás zajímají i v Žitavě," prozrazoval plány pyšný Miroslav Pivoňka.

„Jsem překvapený, jak dali chrastavští hasiči starý vůz dohromady. Je to pěkná ukázka spolupráce dobrovolných hasičů a jsem rád, že město Jablonec tuto obnovu podpořilo," usmíval se primátor Beitl.

Vedle červené Pragovky, pokladu jabloneckých hasičů, to na jabloneckém náměstí nově opravené Mercedesce moc slušelo.