Unikátním numizmatickým skvostem z ryzího stříbra ocení jablonecká radnice in memoriam nejen tři čestné občany města a dva výtvarníky ale i další žijící osobnosti, které se zasloužily o popularizaci města a jeho rozvoj.

Medaile město nechalo vyrazit v České Mincovně k letošnímu dvoustému povýšení vsi Jablonec nad Nisou na městys jen v omezeném počtu. Objednalo dvacet stříbrných a zhruba sto měděných. Zaplatilo za ně tři sta tisíc korun.

Na lícové straně je portrét prvního starosty Josefa Pfeiffera, na reversu pak pohled na město. Text je česko–německý. „Jde o velkou věc, medaile má průměr 85 milimetrů. Byly trošku technologické problémy, ale s ražbou toho průměru má mincovna zkušenosti,“ poznamenal ředitel jablonecké uměleckoprůmyslové školy a akademický sochař Jiří Dostál, který je také autorem obou stran.

"Medaile je ražena do ryzího stříbra s označením Ag 999. Ale například na ražbu mincí pro Českou národní banku používáme sbříbro s označením Ag 900," vysvětlil Libor Křapka, obchodní ředitel JABLONEX GROUP, Divize mincovna.

K dispozici měl akademický sochař Jiří Dostál pouze dobové fotografie, ale podle jeho mínění má první starosta Jablonce Josef Pfeiffer krásnou hlavu. „Pracovalo se mi velmi dobře,“ dodal Dostál. O možnosti zvěčňovat další starosty zatím neuvažuje, i přestože se potrétování hlav prvních mužů Jablonce na škole věnují. "Neumím si představit, dělat současné žijící, To je vždy velmi obtížná práce," konstatoval Dostál.

I přesto z jeho dílny minulý rok vzešel potrét současného prezidenta Václava Klause. "Všechno jen podle fotografií, ale pana prezidenta znám díky tomu snad nazpamět," poznamenal Jiří Dostál.

Při osobním setkání s Václavem Klausem při předávání pamětní medaile řažené Českou Mincovnou si, jak Dostál přiznal, mohl sáhnout i na Klausův kořen nosu. Kromě medaile dostal prezident také Dostálův sádrový model, podle kterého byla medaile připravována.

close zoom_in

V prezidentské kanceláři se s Václavem Klausem setkal akademický sochař Jiří Dostál (vpravo) a ředitel České Mincovny Jan Vízek při příležitosti předání medaile s Klausovým portrétem.

Výtvarník nakreslí, pak následuje úmorná práce

Grafickými návrhy, sádrou a ražbou do stříbra a mědi práce na medaili nekončí.

„Všechny kusy se musí patinovat,“ poznamenal Anselm Roskovec, pedagog jablonecké uměleckoprůmyslové školy. Zatímco stříbrných dvacet kusů je již hotovo a v plastové kapsli je Rozkovec umisťuje do speciálních dřevěných etuí, pracovat na měděných začal v pondělí dopoledne.

"Každou musím vzít několikrát do ruky," vysvětluje Roskovec. Jednotlivé kusy procházejí pískováním, máčením v lázni, tj. patinováním, leštěním tedy zbavováním patiny a následně se lakují.

Kdo medaile dostane

„Medaile určené majitelům v zahraničí již odešly. Osobně budeme první stříbrnou předávat v neděli 23. listopadu při bohoslužbě duchovnímu Richardu Firbasovi,“ uvedl vedoucí odboru komunikace jablonecké radnice Borek Tichý. Slanostní akce se uskuteční v 9.30 ve Sboru československé církve evangelické.

Po exponátu získá i Národní muzeum v Praze, Okresní státní archiv či Muzeum skla a bižuterie. Měděné použije starosta jako dary a šanci mají také sběratelé.

In memoriam:
Oldřich Skácel - čestný občan Jablonce nad Nisou
Čestmír Šikola - čestný občan Jablonce nad Nisou
Karel Mrázek - čestný občan Jablonce nad Nisou
Eva Tesařová - sochařka
Miloslav Kalík - fotograf

Z žijících osobností například:
Richard Firbas - duchovní, který v době totality poskytoval lidem morální oporu
Dieter Klein - mnichovský kunsthistorik, jenž propaguje město v zahraničí

Chyba vždy vzbuzuje zájem

Medaile se pro sběratele určitě stane vyhledávaným artiklem i z jiného důvodu. Je totiž unikátní z pohledu chyby, která se na ní vloudila.

Přes několikanásobnou kontrolu i místostarostou Petrem Vobořilem podle data zemřel první starosta o dva roky dříve než ve skutečnosti. Přišlo se na to, až když byla ražba hotova. „Když jsem to zjistil, nemohl jsem spát. Moc mě to mrzí,“ přiznal Borek Tichý, zejména proto, že právě jeho signatura byla u souhlasu k závěrečné ražbě.

Jiří Dostál, ale nechce nechat původ viny na úředníkovi. "Ne, ne. Je to moje chyba. Původní zadání bylo se správným letopočtem," vysvěluje sochař. Borek Tichý dodal, že se k chybě v datu radnice přiznává i tím, že na certifikátech, které jsou vydávány k jednotlivým medailím je datum úmrtí Josefa Pfeiffera správné.

Ani tento nedostatek, který ze sběratelného pohledu činí ražbu dvojnásob výjimečnou, nemůže ovlivnit výsledný efekt. "Teprve patinováním dostaly tu dokonalou tvář," poznamenal autor medaile Jiří Dostál s tím, že jemu osobně se více líbí stříbrná verze. "Je hedvábně sametová," dodal.