Medaile o průměru 50 milimetrů a hmotnosti 42 gramů se bude prodávat za 1300 korun. Je poctou rakouskému psychiatrovi, rodákovi z moravského Příboru Sigmundu Freudovi, od jehož smrti uplynulo loni v září 70 let. Zakladatel psychoanalýzy zavedl pojmy jako nevědomí, ego či Oidipovský komplex, jako první zdůraznil význam snů a objevil zásadní vliv sexuality na lidský život. Freud byl i odborníkem na mozkovou obrnu u dětí, měl fotografickou paměť, miloval knihy, cizí jazyky a přírodovědu. Zásadně ovlivnil velkou část vědy, literatury i výtvarného umění 20. století.

Freud mhouří jedno oko

Medaile z ryzího stříbra mají jeho osobnost i práci připomenout. Lícová strana zobrazuje Freuda mhouřícího oko, což může být chápáno jako symbol snahy ignorovat problémy nebo jako hravá připomínka, že ve zvířecím světě představuje přimhouřené oko kočky něco jako polibek. „Mé iniciály J.McA.F. jsou umístěny na Freudově uchu, protože podoba uší se z generace na generaci dědí, a toto je tedy odkaz na můj rodinný vztah k Sigmundu Freudovi, mému pradědečkovi,“ vysvětlila autorka medaile. Rubovou stranu zdobí zmačkaná plechovka - jakýsi umělecký podpis McAdamové Freudové.

Česká Mincovna oslovila McAdamovou Freudovou už na podzim 2008. Pro jabloneckou firmu to byla první zkušenost se zahraničním výtvarníkem. „Komplikovaná byla hlavně příprava smlouvy, protože britské autorské právo se od české praxe liší, byla to pro nás obrovská škola,“ řekl novinářům ředitel mincovny Jan Vízek. Podoba návrhu se také v průběhu roku několikrát změnila, přesto si autorka spolupráci s jabloneckou mincovnou pochvalovala.

„V porovnání s ostatními mincovnami byla spolupráce s Českou Mincovnou flexibilnější a méně byrokratická, což bylo osvěžující,“ poznamenala medailérka.

Freudova pravnučka, autorka medaile, je členkou Královské britské sochařské společnosti a je zakládající členkou organizace na podporu studentů Munton Medaillon. McAdamová Freudová oslaví v únoru dvaapadesáté narozeniny, její práce vlastní Britské muzeum, Národní galerie v Londýně i další galerie a muzea v Británii, ale také v USA, Řecku nebo Německu.

Česká Mincovna byla podle ní jediná, kdo ji v souvislosti s výročím úmrtí Sigmunda Freuda oslovil. Část emise stříbrných medailí autorka získá, medaile půjdou podle Vízka také do Britského muzea.

ČTK