Česká mincovna v současné době má již vyrobená razidla na tyto investiční numismatické skvosty. Jejich samotná ražba proběhne v polovině ledna. Jedna z nich váží jeden kilogram zlata a cena se může vyhoupnout až na sedm set tisíc korun.


„Bude záležet na vývoji na světových trzích se zlatem. Její cena však nepřesáhne tuto částku. Autorem kilové zlaté investiční medaile je Jiří Harcuba,“ uvedl obchodní náměstek České Mincovny Libor Křapka s tím, že nyní již mají více jak padesát objednávek při sto kusové emisi.


Vstup do Schengenu připomenou také další dvě medaile, a to stříbrná a druhá zlatá. Jejich hmotnost ale bude podstatně nižší. „U stříbrné počítáme s nákladem tisíc a u zlaté s pěti sty kusy. I na tyto medaile máme již nespočet objednávek. Z toho je i patrné, že si lidé uvědomují, o jak významnou událost se jedná a chtějí ji uchovat alespoň na medailích,“ dodal Libor Křapka.


Medaile půjdou do prodeje až v lednu příštího roku. „Jejich autoři však na návrzích pracovali již od začátku října,“ doplnil ředitel divize Česká Mincovna Jan Vízek.