Města a obce se rozhodly dopady tohoto nařízení zmenšit tím, že formou vlastní vyhlášky daň z nemovitosti upraví. V Turnově a Semilech, dvou největších městech Pojizeří, na to šli z opačných konců. Zatímco v Semilech daň ponechali na letošní výši, v Turnově daň zvedli o 40%. V obou případech budou ale lidé platit méně, než kolik by po balíčku ministra Janoty platit měli.

Až na podnikatele zaplatí stejně

„Cílem vedení města bylo pokud možno zachovat zatížení daní z nemovitostí na úrovni roku 2009. Zastupi­telstvo města tedy 12. listopadu schválilo zrušení místního koeficientu pro výpočet daně z nemovitostí. Současně pro rok 2010 stanovilo koeficient 1,5 pro stavby určené k podnikání, a na koeficient 1 pro všechny ostatní. Tím, že bude zrušen místní koeficient, bude daň zachována v současné výši,“ uvedl Josef Haas, právník města Semily.

Podle vedoucí finančního odboru Jany Radějové si připlatí pouze lidé, kteří vlastní nemovitost určenou k podnikání. Daňové příjmy města se ale přesto nezvýší, neboť majitelé rodinných domů a bytů, kterým daň neklesne ani se nezvýší, jsou v Semilech ve většině.

Turnov zvedá na 1,5násobek

Ke snížení dopadu Janotova balíčku dochází od ledna 2010 i v Turnově. Zde však úlevy občanům nebudou tak markantní jako v Semilech. Zastupitelé schválili úpravu městské vyhlášky, která zvyšuje daň z nemovitosti, nikoliv ovšem na dvojnásobek, ale 1,5 násobek.

„Upravili jsme daň, aby byla nižší pro občany, majitele bytů a domů. V roce 2008 zaplatili za obytný dům 200korun, letos to bylo 400 Kč, v příštím roce to bude 560 korun. Kdybychom daň neupravili, daň by byla 800 korun,“ vysvětlila starostka města Hana Maierová. Průměrný dům podle ní nově zaplatí daň 560 korun.

V praxi to znamená, že majitelé bytů a rodinných domů zaplatí od ledna o 40% vyšší daň z nemovitosti, než letos. Nejhůře na tom opět budou podnikatelé. Těm Janotův balíček zvyšoval daň o 100%, toto navýšení městská vyhláška neupravila, takže od ledna 2010 si osoby podnikající v Turnově připlatí dvojnásobek. Do městské pokladny Turnova to podle místostarosty Jaromíra Pekaře přinese 20 milionů.

V Jablonci přestřelili

Možnost hýbat pomocí vyhlášky s daní z nemovitosti si užili v Jablonci nad Nisou, kde zvedli koeficient na 2, daň se tedy zvyšuje čtyřikrát. Zvednout daň přitom horské město mohlo až pětinásobně. Kdo platil ročně tisícovku, od ledna musí do peněženky sáhnout pro tisíce čtyři. Město si tak do kasy připočte za rok o necelých 30 milionů více.

Českolipští to vyřešili mazaně

Jablonec je ale extrém, většina měst daň zvýšila jen nepatrně, například v Liberci ji ponechali – stejně jako v Semilech – na stejné výši. V České Lípě na to šli mazaně. Zvýšili daň z nemovitosti, ale lidem odpustili pro příští rok poplatky za odpad.

autor Tomáš Lánský