Jablonecký magistrát očekává závažné výpadky příjmů městského rozpočtu, proto například omezil výplatu dotací a darů. „Zrušením či snížením prostředků poskytovaných žadatelům v rámci dotačních programů, individuálních dotací a peněžitých darů se město snaží stabilizovat svůj rozpočet.

Výjimkou mohou být dotace a peněžité dary související s nouzovým stavem, například náklady na humanitární pomoc,“ upřesnila vedoucí odboru ekonomiky Renata Vítová. Podle ní už jsou v rozpočtu města zahrnuté úspory po březnové redukci spojů MHD.

Socha Olbrama Zoubka před libereckou radnicí s rouškou.
Fotky s rouškami. I to je dokument své doby

Další návrhy úspor musí schválit květnové zastupitelstvo. Jedná se například o zrušení fondu na zlepšení úrovně bydlení a využití osmnácti milionů korun pro hospodaření města. Dále bude město navrhovat, aby se výkupy nemovitostí snížily o 5 milionů korun.

V letošním roce by nemělo ani dojít k revitalizaci sídliště Šumava za patnáct milionů korun nebo k vytvoření parkoviště v ulici Pobřežní za 5 milionů. Město dále navrhuje posunout opravy mostu v Podhorské ulici, rekonstrukci veřejného osvětlení, opravy hřbitovů nebo velkoplošné opravy komunikací.

Také v menších městech na Jablonecku přistupují k úsporným opatřením. Například Desná měla v plánu investice za zhruba 25 milionů korun.

V rodném domu Gabriely Koukalové vznikly moderní jesle a školka pro děti od 1 do 6 let.
Koukalová otevřela v rodném domě v Jablonci školku

„Kvůli nižším daňovým příjmům budeme přesouvat realizaci parkoviště v centru města, oplocení a chodníky u sběrného dvora. Pravděpodobně odsuneme i zahájení stavby zázemí na odstavné ploše na Souši,“ vyjmenoval starosta Desné Jaroslav Kořínek.

Starostové dalších měst se shodují, že nasmlouvané akce, především ty, které jsou podpořené státní dotací, se uskuteční. „Pokračujeme v investičních věcech, které jsou rozběhnuté a na které jsme získali dotace. Nouzového stavu jsme využili k rekonstrukci schodů na hradě Vranov nebo drobnější úpravy kolem Boučkova statku,“ informoval starosta Malé Skály Michal Rezler.

Starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek zase považuje rušení investic jako cestu do pekel. „Nechceme je rušit, případně pouze posunout. Musíme lidi a firmy podpořit, aby měli práci,“ prohlásil.

Paprsky. Takový název nese zdobná korunka pro vítězku osmadvacátého ročníku celostátní soutěže krásy Dívka roku. V Praze ji představila Olga Kopalová – Rynešová, majitelka firmy ŠENÝR Bijoux z Jablonce, kde korunka vznikla.
Bižuterie v krizi. Firma teď zdobí lidem roušky

Jablonec si také připravuje finanční „polštář“. V březnu radní schválili vytvoření rezervy na restriktivní opatření ve výši 120 milionů korun a pětimilionovou rezervu na krizové situace.

Podle náměstka primátora pro ekonomiku Milana Kouřila se v současné chvíli rezervu na restriktivní opatření zatím podařilo naplnit do výše 113, 841 milionu korun. „Se společnostmi města budeme dále jednat a požádáme správní a dozorčí rady, aby se společně s řediteli společností podílely na vytvoření úsporných opatření,“ přiblížil Kouřil.

Dodal, že pětimilionová rezerva na krizové situace je naplněná snížením městských rezerv. „Čtyři miliony jsme čerpali z klasické rezervy, jeden milion jsme pak odebrali z dvoumilionového rezervy na participativní rozpočet,“ dodal.