Lidé ze Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení takto měřili takzvané světelné znečištění. Jen výlohy obchodů, okna domácností a reflektory od aut se staly na zhruba jednu hodinu jediným zdrojem světla.

V čase od 1.00 do 2.00 hodin zhaslo v Liberci najednou 11 000 lamp veřejného osvětlení proto, aby Společnost pro rozvoj veřejného osvětlení zde mohla měřit takzvané světelné znečištění.

“Chceme tímto způsobem zjistit, jak co nejšetrněji používat veřejné osvětlení, a současně se třeba dozvědět také to, jestli nestojí lampy veřejného osvětlení někde na nevhodném místě, kde mohou třeba rušit obyvatele ve spánku,“ vysvětlil předseda Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení Tomáš Maixner.

Světla je v obcích spíš málo než moc

Výsledky měření budou známé až po novém roce, nicméně podle předsedy Maixnera obce svítí spíš málo než nějak přehnaně. To platí i o Liberci, jehož mnohé části se topí v pološeru, i když je veřejné osvětlení rozsvícené naplno.

“Je pravda, že v Liberci se svítí hodně šetrně. Také je pravda, že především kvůli úsporám obecních peněz se dnes používají pro veřejné osvětlení šetrnější, tudíž i slabší žárovky než za minulého režimu. Dnes se svítí jinak,“ potvrdil Tomáš Maixner.

Měření je světovým unikátem

Vědci ovšem neměřili světelné znečištění jen ve městě Liberci, ale v celém Libereckém kraji. Ve středu začalo měření už ve 20.00 hodin. V Liberci se měřilo z Ještědu, v kraji pak byly jako další měřící stanoviště vybrány hrad Bezděz nebo rozhledna Kozákov.

„V celém Libereckém kraji s výjimkou Jablonce nad Nisou, kde jsme měřili o den dřív, zhaslo najednou sedmdesát tisíc lamp. V tom, že se posuzuje tak velká rozloha najednou, jde o jedinečné měření, které nemá v celém světě obdoby,“ řekl místopředseda společnosti Jiří Tesař.

Podle výsledků měření vypracují vědci ze Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení studii o tom, jak se kde svítí. „Budou v ní například zahrnutá místa, kde se svítí málo, kde ve veřejném osvětlení používají špatná svítidla, anebo jestli některá lampa nestojí na špatném místě,“ zdůraznil předseda Tomáš Maixner.

Jak dodal Tomáš Maixner, měření ukáže třeba i osvětlený billboard někde u silnice v polích. Výsledky měření předají vědci na začátku příštího roku starostům Libereckého kraje.

Lidskému zdraví světla neškodí

Podle Tomáše Maixnera intenzita veřejného osvětlení určitě nemá žádné negativní dopady na lidské zdraví. Neškodí ani žádným živočichům.

„Pokud by třeba člověk usnul v práci na stole, a pod rozsvícenou lampou spal za plného světla až do rána, pak by to zřejmě jeho zdraví nijak neprospělo. Veřejné osvětlení ovšem takovou intenzitu nemá,“ upozornil Tomáš Maixner.

„Veřejné osvětlení je v obcích a městech důležité z několika důvodů. Především chrání bezpečnost obyvatel, neboť bez světla by jistě ve městech více bujela kriminalita. Současně pomáhá orientovat se motoristům, a pak vede chodce, takže chrání jejich zdraví,“ doplnil.

Jak dodal, čím víc je světla v obcích, tím líp. Současná intenzita veřejného osvětlení je kompromisem.

V Jablonci kvůli experimentu svítila i Střelnice

Svítivost reflektorů na jablonecké Střelnici byla součástí měření už ve středu večer. Lidé z Jablonce jsou na jas z okolí stadionu zvyklí a nepřikládali mu větší význam.

"Myslel jsem, že jsou tam zase nějaké závody, ale při nich se ozývá i zvuk moderátora nebo hluk z hlediště," poznamenal Dominik Kliment, který bydlí v lokalitě Dolina.

Jablonec samostatně nevybrali k experimentu náhodou. Systém veřejného osvětlení zde totiž, jako v jediném městě v kraji, umožňuje svítit po celou noc, ale s menší intenzitou. Jablonec má regulované osvětlení už čtyřicet let.

Změřit úsporu energie při vypnutí lamp nejde

„Změřit úsporu elektrické energie ale nejde,“ upozornil mluvčí společnosti ČEZ Ota Schnepp. Zejména v Jablonci, kde se kvůli experimentu rozsvítily i reflektory na Střelnici, probíhalo měření mezi devátou a desátou večer. „V tu dobu najíždí HDO, zapínají se bojlery a přímotopy. Odběr mám proto stoupl,“ vysvětlil Schnepp.

Oba večery v daných časech spotřeba elektrické energie stoupla. Na Liberecku o 0,2 MWh a na Jablonecku a Českolipsku dokonce o 0,5 MWh. V některých domácnostech, zvláště v horách si už lidé mohli během již chladnějších nocí pustitelektrické topení.

Navíc odečty na měřících přístrojích za veřejné osvětlení dělá ČEZ v rámci vyúčtování jednou ročně. „V městech se o ně starají technické služby či jiný radnicí pověřený správce. To by museli u každého okruhu provést odečet před a po experimentu, což je technicky neproveditelné,“ do­dal.