Pokles. Taková je bilance všech deseti měst z Libereckého kraje, které společnost Obce v datech zahrnula do celorepublikového žebříčku kvality života. Turnov a Česká Lípa si pohoršily jen kosmeticky, oproti tomu Železný Brod se propadl z 46. na 125. místo.

„Nikam jsme se nepřestěhovali, jsme pořád v tom samém údolí Jizery,“ okomentoval výsledek železnobrodský starosta František Lufinka.

Druhý ročník hodnocení, které vyšlo toto úterý, porovnávalo 206 obcí z celého Česka. Podle výsledků je v Libereckém kraji nejlepším místem pro život město Turnov, které se umístilo na 11. místě, o příčku níž než loni. Na druhém místě skončila stejně jako před rokem Jilemnice, třetí následují Semily. Na opačném konci se nachází Česká Lípa, Frýdlant a Tanvald. Největší města v kraji, Jablonec nad Nisou a Liberec, skončila na čtvrtém a pátém místě.

Někteří starostové výsledky indexu kvality života kritizují. Statistika podle nich může zkreslovat skutečnou kvalitu života v obci. „Jedním z kritérií, ve kterých jsme se od loňska propadli nejvíc, je hazard. Přitom jsme tu v minulém roce dvě herny zavřeli. Nevím tedy, z jakých údajů vychází,“ uvedl Lufinka.

To, že se situace v Železném Brodě od loňska nijak nezměnila, potvrzují i místní. „S manželkou jsme se shodli, že jsme si žádných dramatických změn v našem městě nevšimli,“ prohlásil projektant Stanislav Gajzler. „S čím ale souhlasím, je, že třeba v Semilech je aktivnější společnost než v Brodě. V tomhle směru hodnocení v žebříčku odpovídá,“ dodal Gajzler.

K žebříčku je skeptický také starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnánek. „Tyhle posudky hodně měst poškozují. V hodnocení životního prostředí Tanvald dostal hodnocení asi pět z deseti, když se ale podívám z okna radnice, vidím všude okolo zeleň a hory,“ sdělil starosta.

Filip Neterda ze společnosti Deloitte, která je partnerem průzkumu, si za výsledky stojí. „Je to objektivizované porovnání na základě konkrétních dat. Když se pak se starosty v klidu bavíme, začnou naše závěry potvrzovat. I v obcích, které nevyšly z hodnocení nejlépe, můžou žít spokojení obyvatelé,“ reagoval Neterda. Podle něj je cílem hodnocení poukázat na konkrétní problémy a nastartovat cestu k jejich nápravě.

V žebříčku se hodnotilo celkem 29 kritérií z veřejně dostupných nebo objektivně spočitatelných dat. Posuzuje se například dostupnost zdravotní péče a škol, úroveň nezaměstnanosti, dopravní infrastruktura, ale i počet spolků či kvalita životního prostředí. Kompletní výsledky jsou zveřejněné na www.obcevdatech.cz. Zdrojová data a jejich analýzu si musí obce zaplatit.