Moderní design, příjemnější světlo a v neposlední řadě investice, která by se měla rychle vrátit. Tak se mluví o stále populárnějším LED diodovém osvětlení, které můžete vídat už i v ulicích měst a obcí.


Na Jablonecku je jím od loňského roku osvětlena část Maršovic a aktuálně jej zkoušejí v Rychnově.


Největší akci ale chystají v Jablonci. Ve dvou lokalitách města se pravděpodobně během června až července chystají instalovat stovku unikátních LED svítidel.


„Půjde o úplně nový typ, který vznikl v rámci našeho společného projektu s firmou Jablo PCB. Prototyp už je hotový a má potřebné zkoušky a atesty,“ řekl Deníku ředitel jabloneckých technických služeb Milan Nožička s tím, že jde o pilotní projekt, který má vést k modernizaci a zdokonalení veřejného osvětlení v Jablonci.


Nová svítidla se v létě objeví v oblasti jablonecké přehrady, kde budou v podstatě kopírovat in–line dráhu, a pak v Arbesově ulici.


„Podle následných výpočtů úspor uvidíme, jak se nové lampyo svědčí, a samozřejmě budeme zvědaví i na názory lidí,“ konstatoval Milan Nožička.
Celý projekt, který mají pod palcem technické služby, bude podle něj hrazený systémem následných úspor.


Vypočítané úspory


Cíl modernizace osvětlení je jasný a stejný jako v jiných městech a obcích – úspora elektrické energie. V Maršovicích loni do nových LED diodových světel investovali sto šedesát tisíc korun z obecní kasy a počítají s návratností do pěti let. Ročně by měli ušetřit až dvě třetiny dosavadních nákladů na veřejné osvětlení, v přepočtu asi 40 tisíc korun.


„Dřív jsme měli na sloupech osmdesáti wattové žárovky, teď jsou tam jedenatřiceti wattové,“ poznamenal před časem maršovický starosta Jiří Ouhrabka.
Podle něj by se LED osvětlení v budoucnu mohlo objevit i na hlavních tazích v obci a pokud se bude dařit výrazně šetřit náklady na elektrickou energii, přicházelo by v úvahu i celonoční svícení.


Nová technologie veřejného osvětlení zaujala i Rychnovské, kde v současné době testují několik LED diodových svítidel.
„Teď zkoušíme, co bude vhodnější a lacinější. Uvidíme podle výsledků,“ poznamenal rychnovský starosta František Chlouba.