„Dopravní podnik nás informoval, že od roku 2019 nebude schopen kompletně zajistit rozsah služeb na Jablonecku,“ sdělil jablonecký primátor Petr Beitl. A proto vzniká dopravní podnik, zcela v režii jablonecké radnice. Motivací k založení společnosti je i to, jak dopadlo výběrové řízení na dopravce Libereckého kraje pro všechny tři oblasti. „Bylo vyhlášeno v červnu 2012 a skončilo po napadání obrovským krachem,“ popsal jablonecký zastupitel a odborník na dopravu Jindřich Berounský.

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ?

Jablonec a Dopravní sdružení obcí Jablonecka, jímž je Jablonec členem, stály před možností buď právě vypsat výběrové řízení na dopravce, který by dopravní služby pro Jablonec a okolní obce poskytoval, nebo založit vlastní společnost. Jablonečtí zastupitelé se rozhodli pro druhou možnost. Obce sdružené v DSOJ by se pak mohly zapojit formou přímého zadání veřejných zakázek malého rozsahu na poskytování autobusové dopravy.

„Současný systém autobusové dopravy v celém území by tak mohl být zachován,“ poznamenala mluvčí magistrátu Markéta Hozová. „S přípravou nového dopravního režimu ve městě začínáme včas. Bude to proces velmi náročný a je potřeba k němu přistoupit zodpovědně, i proto zakládáme společnost, jejímž prvním úkolem bude provést analýzu a připravit návrhy zajištění autobusové dopravy v Jablonci v následujících letech. Vše budeme samozřejmě schvalovat na zastupitelstvu,“ vysvětlil primátor Beitl.