Liberecký kraj přispěl na pavilon částkou 7,5 milionu korun. „Za peníze od kraje vyměníme technologie náhradního zdroje elektrické energie. Tento zásah je nutný právě z důvodu vybudování nového pavilonu, ve kterém budou lůžka ARO a JIP s napojením na přístroje podporující životní funkce,“ informovala mluvčí nemocnice Petra Hybnerová.

VĚTŠÍ KOMFORT

Další část dotace pomůže k rozšíření hospodářského vjezdu do areálu nemocnice ze Hřbitovní ulice a uzavření celého areálu závorami. Finance poslouží také pro zkapacitnění hlavních napájecích kabelů a úprav komunikací.

Když se člověk dostane k oknům ve čtvrtém patře pavilonu B jablonecké nemocnice ze strany k Hřbitovní ulici, neubrání se dojmu, že nový pavilon intenzivní medicíny nebude přehnaně velký. „Stavba takového pavilonu je ale komplikovaná. Postupujeme od prvního patra,“ řekl náměstek jabloneckého primátora Miloš Vele.

Pavilon je podle vedení nemocnice a politiků důležitý pro zachování a zvýšení komfortu pacientů. Přestěhují se sem celá oddělení JIP a ARO. „S celkovou kapacitou 18 lůžek. V posledním pátém patře bude zasedací místnost, inspekční pokoje primářů a přestěhuje se sem administrativa a vedení nemocnice. Do uvolněných prostor po kancelářích se rozšíří odborná nemocniční pracoviště,“ popsal ředitel nemocnice Vít Němeček.

Vedení nemocnice zatím uvažuje o rozšíření oddělení následné péče nebo gynekologicko-porodnic-kého. Jedna věc je stavba pavilonu, která by měla skončit na podzim roku 2019, druhá pak jeho vybavení. „V podstatě budeme nakupovat jen nábytek, veškeré potřebné technické vybavení pro nové prostory máme,“ sdělil ředitel nemocnice.

Budoucí nové oddělení ARO nabídne moderní, takzvaný boxový systém. „Zajištěn tak bude lepší komfort a soukromí pacientů i jejich příbuzných,“ vysvětlil primář ARO Martin Bartoň. „Stávající kapacita osmi lůžek chirurgické JIP je nedostatečná. V novém pavilonu intenzivní medicíny ARO a JIP bude posílena personální a technická zastupitelnost,“ doplnil Vít Němeček.

PORODNICE PÝCHOU

V jablonecké nemocnici bylo loni hospitalizováno 17 322 pacientů, lékaři provedli 6304 operací a narodilo se tu 1464 dětí. Už od roku 2007 se v jablonecké porodnici rodí přes tisíc dětí ročně. Rekordu dosáhla porodnost v roce 2016, kdy zde přišlo na svět 1 580 miminek. Je zřejmé, že i letošní rok tisícovku překoná.

„Ke konci srpna se u nás narodilo 1018 dětí, což je o osm více než za stejné období loňského roku,“ připomněla vrchní sestra pediatrického oddělení Jana Jírů. V letošním roce zatím přišlo na svět 520 chlapců, 498 dívek a devět dvojčat. Jabloneckou porodnici, která se do současného areálu přestěhovala z Turnovské ulice v roce 2002, vyhledá ročně průměrně kolem 40 % maminek s bydlištěm mimo okres Jablonec nad Nisou.