Bývalo tu sklenářství, v průběhu června se z něj stane zázemí pro okrskáře Bronislava Nováka. Ze sídliště Žižkův Vrch se přestěhuje o pár ulic dál. Akcí „škatulata, hejbejte se“ chce magistrát utišit mnohaletou problémovou situaci v místě.

„Se společností Albert Česká republika jsme dospěli k dohodě, že poskytne prostor pro služebnu městské policie. Nájemné je sjednáno za symbolickou cenu 2000 korun měsíčně bez zálohy za energie a vodu. Na dobu od července do konce října městu ještě řetězec nabídl snížené nájemné, a to 100 korun měsíčně,“ popsal jablonecký primátor Miloš Vele.

Okrskář tu nebude mít pevně stanovené provozní hodiny. „Na výkladní skříni bude polep s přímým kontaktem na něj, a to jak e-mail, tak telefon, a lidé si budou moci dohodnout schůzku. Služebna bude sloužit okrskáři, ale i asistentům prevence kriminality. V současné době má městská policie ve svých řadách šest asistentů včetně dvou Ukrajinců,“ sdělil ředitel MP Jablonec nad Nisou Michal Švarc.

Sídliště Na Vršku a Liberecké a jeho zákoutí.
Problémový vnitroblok Na Vršku se služebny nedočká. Dostane aspoň kameru

Služebna má zajistit obyvatelům sídliště zvýšený pocit bezpečí. V problémové ulici, kterou tvoří několik dvanáctipatrových domů, vznikne nová služebna městské policie i po nátlaku části zdejších obyvatel. „Měla tady být dávno a situace by se tak nevyhrotila,“ popsala jedna z obyvatelek. Stejného názoru je i Jiří Nožička, který na problém upozorňuje magistrát už několik let. „Novou služebnu Na Vršku mi slíbil jak primátor, tak ředitel městské policie. Tak paráda, že to klaplo,“ glosoval Nožička.

Mohlo by vás zajímat: Vadí jim násilí v Jablonci, zakládají občanské sdružení. Facebook už jim nestačí

„Snad tady přestanou pobývat. Vždyť ten smrad někdy cítíme až ve třetím patře,“ popsal další obyvatel sídliště.

Sídliště je specifické tím, že ve vnitrobloku se nachází hned několik obchodů a restaurace. Ke dveřím některých domů se dostanou obyvatelé jen průchody. A tady na ně čeká nepříjemné překvapení. „Lidé musí procházet v úzkém průchodu mezi partičkou posilněnou alkoholem a bůhví čím ještě. Jak tam asi může procházet mladá maminka s malým děckem?“ ptal se Nožička.

Pohled k obchodům dnes.
Ráj opilců a bezdomovců. Jablonec řeší co se sídlištěm Na Vršku

Žádnou výjimkou není ani to, že opilci a bezdomovci v průchodech vykonávají nejen malou, ale i velkou potřebu. „Je fakt, že místo je pro podobné lidi ideální. Ve večerce si nakoupí alkohol, za rohem v podchodu se opíjejí a rovnou vykonávají potřebu. Tu situaci vnímáme jako velmi nestandardní,“ poznamenal primátor Vele.

Asistenti prevence kriminality se podle manažera prevence jablonecké MP Tomáše Svačiny osvědčili. Během loňského roku tři asistenti upozornili 1842 obyvatel na porušování zákonů a obecně závazných vyhlášek. „Konkrétně se jednalo o 612 kouřících osob na místech, kde je to zakázané, a 457 případů požívání alkoholu na místech zakázaných vyhláškou,“ upřesnil Svačina.

Třetím projektem, který má zklidnit situaci nejen Na Vršku, je nová kamera ve voze strážníků. „Kamery máme samozřejmě i dnes, ale jen se záznamem. Ta nová bude napojena přímo na dispečink. Operační tak může reagovat na eskalaci situace přivoláním další hlídky,“ doplnil Svačina. Kamera posílá signál přímo do dispečinku přes mobilní síť, měla by tedy snímat prostor před sebou non-stop. „Takovou kameru máme jako první městská policie v republice,“ dodal Švarc.