Smržovka je větší a i tady se v posledních měsících musejí potýkat se zvyšující se kriminalitou, kterou před nedávnem hlásili z Desné nebo Tanvaldu. Jenže podle starosty Marka Hotovce by s tímto trendem městská policie stejně nic nenadělala.
„Občas se tady objevují názory, že bychom mohli mít městskou policii. Poptávka se u lidí objevuje ve vlnách, podle toho co se u nás zrovna děje. Nejčastější je to asi v létě, ve spojitosti s problémy kolem diskoték. Jenže my stále tvrdíme, že jde o zbytečně drahou investici, která by stejně zajistila jen jakýsi supl za státní policii,“ řekl Deníku starosta Smržovky Marek Hotovec.

„Jinými slovy, jednu službu bychom platili dvakrát. Městská policie navíc má jen málo pravomocí a je tu i otázka nedostatečné autority,“ dodává starosta Smržovky.
Kupříkladu v Desné si to naopak bez strážníků městské policie vůbec nedokáží představit. „Městská policie je u nás výrazným partnerem v prevenci kriminality i v osvětové činnosti. Můžu říct, že problémy, které před vznikem městské policie ve spolupráci se státní policií nešly řešit, strážníci rychle vyřešili – například dodržování předepsané rychlosti, stání na nepovolených místech a tak dále,“ vyjádřil se starosta Desné Marek Pieter.

Dřív, když se například zaběhl pes, tak se to hlásilo automaticky starostovi. Starosta si vzal holinky a šel ho chytat, což rozhodně není podle Pietera ideální stav.
Jenže Smržovka je oproti menším městům specifická tím, že na jejím území má obvodní oddělení státní policie. „Samozřejmě i na to hřešíme,“ poznamenal Marek Hotovec s tím, že opodstatněnost městské policie v některých jiných městech chápe. „A ani u nás nejsme rezolutně proti tomu, jenže řada věcí by se napřed musela změnit. Problém vidím především v naprosto špatném systému výkonné moci,“ uvedl starosta.

V Lučanech nad Nisou, kde městská policie rovněž chybí, to vnímají obdobně. Ne říkají především z finančních důvodů. „Kdysi ve městě byl strážník, jenže časem skončil. Myslím, že rovněž z finančních důvodů. My navíc spadáme pod obvodní oddělení Policie ČR na sousední Smržovce, která by i u nás měla provádět preventivní činnost,“ řekl Deníku starosta Lučan nad Nisou Jiří Řešátko s tím, že o zřízení městské policie město stále nauvažuje.