Desátá sezona od znovuotevření divadla zaznamenala veliký úspěch. V jubilejní sezoně do jabloneckého divadla zavítalo téměř osmdesát tisíc diváků, což je o šest tisíc více než v sezoně minulé.

„Návštěvnost se odvíjí především od druhu žánru. Tím okrajovým je vážná hudba. Na jedno přestavení se přijde podívat sto až dvě stě lidí, což podle mého názoru na pětačtyřicetitisícové město je uspokojivé,“ uvedl ředitel Městského divadla v Jablonci Pavel Žur.

Do číslice osmdesát tisíc byly započítány také pořady pro školy. „Vychováváme si tak potencionálního diváka. Nabídka je zejména určená pro mateřské a základní školy,“ sdělil ředitel s tím, že za jedno takové představení zaplatí žák okolo čtyřiceti korun, zbytek dotují partneři nebo město Jablonec.

Pavel Žur také potvrdil, že lidé vyhledávají koncerty Pavla Šporcla, houslistky Gabriely Demeterové a nebo Karla Gotta. „Na něj dorazilo až šest set třicet diváků, které dokázal natolik zaujmout, že bylo jedno, zda se jedná o starší generaci nebo tu mladší,“ zmínil Pavel Žur a ukázal na stěnu zasedací místnosti, na kterou se Karel Gott podepsal.

Jablonecké divadlo také vloni na podzim oslavilo sto let. V slavnostním týdnu vystoupily jak amatérské soubory, tak ty profesionální. Nechybělo vystoupení DPS Vrabčáci, Skřivánek, za zmínku stojí jistě činohra od Rodena Otevřené manželství nebo muzikál Muž z kraje La Mancha, který měl v jabloneckém divadle premiéru. Středočeské filharmonii patřil, nyní již minulou sezonu, cyklus vánočních koncertů.

Na divadelních prknech se v Jablonci uskutečnila i řada projektů. „Patří mezi ně například Tanec srdcem, Společně nejen na jevišti nebo Tříkrálové zpívání, kde jsme dali prostor školním souborům, které mají menší možnost předvést co se naučily a vyjet do zahraničí,“ podotkl Pavel Žur, který věří, že projekty opět znova zrealizují.

Divadlo dále provozuje kostel sv. Anny, ve kterém návštěvníci naleznou nejen bohoslužby a koncerty, ale také výstavy. Tu první zahájil Bořek Šípek netradiční vernisáží v podobě velkolepé hostiny z jeho děl. Výstava nese název Animálie.

I v jedenácté divadelní sezoně se budou mít návštěvníci na co těšit. Jedinečnou událostí bude opera pod širým nebem před jabloneckou radnicí na Mírovém náměstí. Už poněkolikáté diváci budou moci zhlédnout představení Luby Skořepové, se kterou zároveň oslaví její osmdesáté páté narozeniny. Po několika letech se do Jablonce vrátí balet Labutí jezero, z Ústí nad Labem zase přivezou vášnivou Karmen a další.

Jablonecké divadlo prozatím nemá ještě přesný rozpis, kdy který soubor vystoupí, ale již je určeno, jaké soubory a osobnosti to budou.

Otázka dne: Jste dobře informovaní o kulturním dění v Jablonci?

Anna Štrynclová,
66 let, Skuhrov,
důchodkyně
Jsem, protože čtu noviny, Jablonecký měsíčník a Jablonecký zpravodaj. Pro měsíčník si chodím na informační středisko.

Anna Ottová,
66 let, Jablonec n. N.,
důchodkyně
No jsem, čtu noviny, jablonecký Deník, Jablonecký měsíčník, a tam je veškeré dění napsané. Z toho čerpám informace.

Monika Kocurová,
36 let, Nová Ves n. N.,
speditérka
Já myslím, že ano. Co potřebuji, tak si najdu na internetu, nejvíc asi na stránkách Eurocentra nebo na informačních tabulích ve městě.

Jiří Beneš,
32 let, Smržovka,
instalatér
Ano, jelikož se o to sám zajímám. Informace vyhledávám na internetu, hlavně přes stránky Klubu Na Rampě.

Ivo Lešák,
43 let, Jablonec n. N.,
zedník
Dá se říct, že jo. Informace čerpám z jabloneckých novin, z měsíčníku. Dneska si to všechno najdete taky na internetu.