Památka v centru města, kolem které projedou a projdou denně stovky lidí, dlouho čekala na nějaké využití. V současnosti je má na půl roku pronajat spolek ArtProstor, což je sdružení absolventů a studentů uměleckých škol. Ti se inspirovali v Praze a z Jablonce chtějí vytvořit místo, kam za kulturou budou jezdit lidé z celé republiky.

„Inspirovali jsme se Meetfactory v Praze," prozradila Anna Strnadová, která se za spolek zúčastnila minulý týden setkání v Domě česko-německého porozumění v Rýnovicích, kde se konala beseda na téma využití Městských lázní v Jablonci.

Letošní půlrok bude zkouškou konceptu

Mladí nadšenci z tohoto spolku už začali v objektu pracovat. Jejich současná podoba navíc jejich záměru odpovídá. „Pro naše účely je ten prostor vyhovující. Chceme ctít vzhled této budovy i jejího ducha. Když jsem uvnitř byla poprvé, byla jsem jí ohromena," podělila se o své dojmy Strnadová. ArtProstor bere letošní půlrok jako zkušební. Pokud se osvědčí budou usilovat o prodloužení smlouvy s městem.

„Jsem potěšen, že lázně opět ožijí," řekl v reakci na snahu sdružení mladých umělců náměstek Lukáš Pleticha.

Senioři se svého snu nevzdávají

Na besedě se probírala nejen současnost, ale také předchozí záměry. Už v minulém roce se totiž zastupitelé věnovali petici organizovanou Johannou Pauly, která navrhovala rekonstrukci lázní na rehabilitační centrum pro seniory. Její snahu podporují i další organizace. „Řada lázní byla obnovena a funguje svému původnímu účelu," myslí si předsedkyně územní organizace Svazu diabetiků ČR v Jablonci Hana Korcinová.

Podle ní je potřeba najít vhodného investora, případně dotaci, z níž by se dala rekonstrukce lázní na zařízení tohoto typu zaplatit.