V noci z pondělí na úterý, 12. na 13. srpna dosáhl meteorický roj Perseidy svého vrcholu. Podmínky na pozorování tohoto jevu byly ideální v celém kraji. Magickou noční podívanou bylo možné pohodlně pozorovat také ve městech, ale o něco jasnější obloha a vhodnější podmínky nabídly především menší obce či horské oblasti. Například Klíčnov a Bedřichov nabídly opravdu skvělou atmosféru pro pozorování včetně polární záře.

Perseidy pocházejí z prachových částic uvolněných z komety 109P Swift-Tuttle, objevené v roce 1862. Tento meteorický roj je aktivní od 17. července do 24. srpna, ale v příštích dvou letech budou podmínky pro pozorování kvůli měsíčnímu svitu méně příznivé. Další ideální příležitost pro sledování bude až v roce 2026.

Zajímavosti k meteorickému roji Perseidy

Mléčná dráha a meteorický roj Perseidy na snímku známého astrofotografa Petra Horálka. info Zdroj: se souhlasem Petra Horálka Mléčná dráha a meteorický roj Perseidy

Proč se nazývají Perseidy?
Místo, ze kterého meteory zdánlivě vylétají, se nachází v souhvězdí Persea, podle něhož se úkaz jmenuje.

Kde je souhvězdí Persea?
Nachází se severně od nebeského rovníku. Z Česka je nutné se dívat směrem nad jihovýchod.

Jak rychle Perseidy letí?
Meteory dosahují rychlosti téměř 58 kilometrů za sekundu.

Kde je nejlepší místo na pozorování v ČR?
Jizerská oblast tmavé oblohy. Jedná se o první mezinárodní park tmavé oblohy na světě. Nachází se v téměř neobydlené části pohoří a leží z poloviny na české a polské straně.

Mohlo by vás zajímat: Uzavírka průtahu Semily. Výstavba mostu přes Jizeru v plném proudu

Stavba nového mostu přes Jizeru v Semilech. | Video: Jan Sedlák