Přesto mnohým cestujícím chybí návrat k normálu, tedy stavu, ve kterém MHD fungovala před vyhlášením nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru.

V podstatě všechny linky jezdí v omezeném režimu. Zcela utlumen je provoz na linkách 102, 103, 105, 112, 113, 116, 118, 119, 120, na školních linkách 131, 132, 133 a na noční lince N1. Cestujícím vadí například hodinové intervaly na lince 104 projíždějící trasu Lukášov, Rýnovice, Šumava, Paseky, Maxov. „Autobus jede jednou za hodinu a už z Lučan bývá plný. Starší lidi pak stojí a sotva se drží,“ popsala Renata Dvořáková s tím, že lidé byli zvyklí na odjezd autobusu co půl hodiny.

V pátek 24. dubna se letos poprvé konaly ovocné a zeleninové trhy na autobusovém nádraží v Jablonci nad Nisou.
FOTO: V Jablonci ožily ovocné a zeleninové trhy

Na stejný problém upozorňují cestující na dalších linkách spojujících okrajové části města a okolní obce. Hlavně na linkách 101 a 115 propojující město s Rychnovem, Janovem a Bedřichovem. „Podle mě Jablonecká dopravní vrací provoz akorát po Jablonci. A na lidi z Bedřichova, Janova a částečně z Rychnova kašle. Jet si něco zařídit do Jablonce, to je hodina čekání na autobus,“ přiblížil cestující Petr Brejcha.

Cestující nešetří kritikou ani na dalších linkách. Třeba linka č. 1 jezdila na vlakové nádraží podle jízdních řádů železnice. „Teď autobus jede 12 minut před příjezdem vlaku od Turnova a musí se čekat skoro hodinu na další spoj. Nechápu,“ přiblížila Jablonečanka Iva.

Senioři. Ilustrační foto.
Nákupy, či chvilka konverzace. Seniorům na Jablonecku při epidemii viru pomáhají

Omezení ve veřejné dopravě trvá už od poloviny března. Jablonecká MHD omezila provoz 26. března, v pondělí 27. dubna byly některé linky posíleny.

Při cestou MHD platila i další omezení, například nástup i výstup pouze zadními dveřmi. To z rozhodnutí hejtmana Libereckého kraje padlo už v sobotu 25. dubna. Cestující už klasicky nastupují předními dveřmi a jsou standardně odbaveni u řidiče.

Informační kanceláře a jejich přepážky pro výdej jízdních dokladů jsou od soboty znovu otevřeny pro veřejnost ve standardní otvírací době. „Prosíme cestující, aby i tak co možná nejvíce dbali na hygienická opatření nařízená vládou, především na nošení roušek ve veřejném prostoru a udržování bezpečných rozestupů. Dále prosíme cestující, aby v co možná největší míře používali platby pomocí karty Opuscard,“ doplnil Jakub Vyskočil, jednatel a majitel skupiny BusLine, která MHD v Jablonci zajišťuje.

Magistrát města Jablonce nad Nisou
Města kvůli viru začínají šetřit. Hledají úspory, škrtají v rozpočtech

Smekl i před samotnými řidiči. „Snažíme se o maximální zajištění čistoty ve vozech, dodržujeme nařízení a doporučení hygieniků, ale zároveň tušíme, že nejbezpečnější by možná bylo zůstat doma. A přesto je záležitostí naší profesní cti vrátit se každý den do práce a znovu vypravit stovky spojů pro tisíce občanů naší republiky,“ doplnil Vyskočil.

Společnost BusLine zároveň od pondělí spustila omezený provoz na lince 530190, expres Jablonec – Praha tak opět jezdí. Vzhledem k uzavírce křižovatky Rádelský mlýn spoje ve zkušebním režimu jezdí po objízdné trase, a to přes Frýdštejn s prodlouženou jízdní dobou.