Obří škola měla vyrůst na libereckém výstavišti a její stavba by si vyžádala přes miliardu českých korun. Zrušení několik let připravované stavby měli mezi svými prioritami opoziční Starostové pro Liberecký kraj. Jejich úsilí nakonec přineslo ovoce.
„Považujeme to za takovou první vlaštovku, která se nám podařila splnit. Jako jediní jsme se neustále ptali a zajímali se o to, zda projekt bude či nebude a vyplatilo se, protože projekt stále pokračoval,“ narážel zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj Václav Horáček na fakt, že o konci projektu se mluvilo již před několika měsíci. K faktickému zastavení však došlo až nyní.
„Kraj ještě musí vypovědět všechny smlouvy, za což zaplatí v součtu něco mezi osmi set tisíci a jedním milionem korun,“ dodal Horáček.
Co bude s areálem výstaviště
Otázkou teď zůstává, co bude s obřím areálem výstaviště. Město velice lukrativní pozemek prodalo kraji za částku vyšší než 60 milionů korun. Ve smlouvě je ale klauzule, podle níž se v případě, že se projekt Centra vzdělanosti neuskuteční, vrátí pozemek městu. To chtělo původně na místě zřídit městskou tržnici, ta však mezitím vznikla v jiné části Liberce. Aktuálnější myšlenkou je možnost, že by se do části areálu rozšířil sousední plavecký bazén.
„Nutně potřebujeme pětadvacet metrů dlouhý bazén pro školní kurzy plavání,“ řekl již dříve liberecký primátor Jiří Kittner.
Muzeum nebo byty
Areál by byl také velmi vhodný pro bytovou zástavbu, to by ovšem vyžadovalo změnu územního plánu. V kuloárech se hovoří rovněž o využití části pozemku pro muzeum tramvají.
Kraj areál platil ve splátkách, město mu tedy bude vracet jen zhruba devět milionů korun.
O to, aby se v Liberci dlouho chystaná megalomanská stavba neuskutečnila, usilovalo také nové sociálně-demokratické vedení Liberecké kraje. Stavbu totiž sociální demokraté vedení současným hejtmanem Stanislavem Eichlerem kritizovali již před volbami.
Některé budovy nevyhovují
„Rozhodli jsme se, že budeme raději opravovat a rekonstruovat současná sídla škol, kterých se projekt týkal,“ řekl už před časem náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl.
Jedním z důvodů, proč se chtěly některé školy stěhovat, je špatný technický stav jejich budov. Podle Radka Cikla začne kraj na zlepšení jejich stavu pracovat.
Takto mělo vypadat Centrum vzdělanosti
„Budeme na to chtít čerpat evropské peníze, ale nejprve musíme zjistit, které školy co potřebují,“ dodal Radek Cikl. Do centra se měli mimo jiné stěhovat studenti liberecké zdravotnické školy nebo stavební průmyslovky.
Další dvě školy, Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Obchodní akademie, by zůstaly ve svých budovách, ale učebny a vybavení „obří školy“ by jim byly k dispozici. Celkově se do obří školy mělo vejít až tisíc žáků. V areálu měl vzniknout i nový internát.