Největší sériově vyráženou zlatou minci v České republice si jako rekord v pondělí 7. června dopoledne na svůj účet připsala Česká mincovna v Jablonci. Tato unikátní ražba mincí o hmotnosti 5 kilogramů ryzího zlata na sebe strhla velkou vlnu pozornosti. „Už v okamžik ražby byly všechny mince z deseti možných zarezervovány. Po investičním zlatě, které není zatíženo DPH, je nejen v českých zemích hlad,“ poznamenala mluvčí České mincovny Lenka Klimentová.

„Za zatím největší minci, kterou jsme razili, její majitel zaplatí sedm milionů korun,“ poznamenal obchodní ředitel mincovny Aleš Brix. V pondělí ráno se jen cena materiálu na světových trzích pohybovala na 6,3 milionu korun. Čistě teoreticky by se s takovou mincí dalo i zaplatit, protože nese nominální hodnotu 40 000 novozélandských dolarů a tamní banka musela její ražbu i schválit a na aversu proto najdete i portrét Alžběty II.

Obří Český lev je úctyhodný nejen svou váhou ale také dalším primátem. „Obsahuje nejnovější bezpečnostní prvek, ražený hologram ve tvaru štítu umístěný v dolní části reverzní strany mince. Tento hologram je prvkem nejen ochranným, ale také okrasným,“ upozornila na další unikát mluvčí mincovny Lenka Klimentová. Toto řešení získalo své pojmenování anglickou slovní hříčkou Czech Security Check.

Samotné ražbě, která trvala jen pár desítek minut, ale předcházely desítky ba stovky hodin přípravy. „Byl jsem od rána velmi nervózní. Můžete mít něco desetkrát vymyšleno, ale vždy je to jednou poprvé,“ oddechl si při ukládání vyražené mince s pořadovým číslem 1 do speciálního kufru výrobní ředitel České mincovny Stanislav Bachtík.

Myšlenka razit větší průměry než obvyklých 90 milimetrů a vyšší hmotnosti než 1000 gramů vznikla zhruba přede třemi lety. „V době práce na vysokohmotností minci pro ČNB, o váze 130 kilogramů zlata, která ale vznikala metodou gravírování, jsme zjistili, že mezi investory by o vyšší hmotnosti, než je obvyklé, byl zájem a tato cesta je perspektivní,“ vysvětlil Bachtík. Pro Českou mincovnu to ale znamenalo nejen pořídit na zakázku vyrobený lis. Jen testování spojené s výrobou a implementací hologramu na zlato zabrala velký díl času.

„Odvedená práce na celém procesu je obrovská. Velmi děkuji celému týmu, který se na vývoji podílel, od CNC pracoviště přes ryteckou dílnu až po práci našich technologů,“ pochválil tým České mincovny výrobní ředitel s tím, že ražba musela proběhnout na „první dobrou“.

Zápis do České knihy rekordů, který sledoval i zástupce agentury Dobrý den, tak patří nejen pětikilové minci samotné, ale i všem, kteří je jejím vzniku podíleli. Český lev je odpradávna symbolem síly a odvahy. Díky České mincovně se stal v pondělí také nositelem bohatství a prosperity s puncem českého rekordu. Na jak dlouho? „Do konce letošního roku si troufám říci, že pokoříme vlastní rekord ražbou v dvounásobné gramáži,“ prozradil Stanislav Bachtík.