Kilová bude vysoká zhruba 18 milimetrů, půlkilovka bude na výšku poloviční. Mincovna už má s obřími medailemi zkušenosti, každoročně razí kilogramovou zlatou medaili a také platinovou medaili o hmotnosti půl kilogramu. Jejich cena je ale s těmi stříbrnými nesrovnatelná.

„Při současných cenách by kilogramová stříbrná medaile vyšla asi na 35.000 korun. Kolik bude stát na podzim, záleží na vývoji cen stříbra na světových trzích,“ řekl ředitel mincovny Radek Šulta. Zlatou kilovku, kterou mincovna razila letos na jaře, mohli investoři koupit za 1,2 milionu korun, u půlkilové platinové medaile lze vzhledem k vývoji cen platiny na světových trzích a kurzu dolaru čekat cenu kolem tři čtvrtě milionu.

„Výroba stříbrných medailí je na hranici výrobních možností mincovny, větší medaili už v Jablonci se současným vybavením vyrobit nedokážou,“ vysvětlil výrobní ředitel Miroslav Vítek. „Je to omezené technickými možnostmi našich razicích lisů. Tím, že jsme museli udělat určité úpravy, abychom docílili 90 milimetrů v průměru, bude mít na výšku ta medaile asi 17 nebo 18 milimetrů,“ vysvětlil Vízek. Pro srovnání zlatá kilovka má v průměru 85 milimetrů a jen 11 milimetrů na výšku, platinová půlkilovka je při stejném průměru jen sedm milimetrů silná.

Obří stříbrné medaile chce Česká mincovna vydat v celé sérii. Věnované budou statutárním městům, kterých je 24. „Razit bychom je chtěli dvakrát ročně,“ poznamenal Šulta. První medaile bude věnována Plzni. Z jedné strany bude letecký pohled na město s vyznačením nějaké atraktivity, jejíž detail ponese druhá strana medaile. Co bude zdobit tu první, ale nechtěl Šulta prozradit.

Česká mincovna je poslední firmou, která po rozpadu sklářského a bižuterního gigantu Jablonex Group, zůstala v Jablonci v provozu. Od loňského dubna má mincovna nového vlastníka, kterým je společnost Monetica. Vznikla jako konsorcium dvou zájemců, většinu vlastní podnikatel Karel Zoubek. Menšinovým akcionářem firmy je švýcarská společnost Amera, která patří mezi hlavní světové producenty střížků, jež jsou výchozím polotovarem při ražbě mincí. Firma s 66 pracovníky uskutečnila loni zakázky za více než 400 milionů korun a její hospodaření skončilo ziskem 57 milionů.