Jak jste se k práci ve Společnosti pro Jizerské hory dostal?

V podstatě úplně náhodou. Staré vedení potřebovalo nového člověka na meteorologii a já jsem dělal meteorologická měření na Jizerce. Pak už to šlo rychle jedno po druhém.

Čím se vlastně organizace zabývá?

My se snažíme naplnit poslání, kvůli kterému byla společnost založena. To znamená hlavně zachovat Jizerské hory, jejich krajinu, pro budoucí generace. Snažíme se pomáhat ke zlepšení jejich stavu. Pořádáme různé projekty. Například dvakrát ročně organizujeme úklid Jizerek, slavíme Den dravců a také jsme otevřeli Středisko ekologické výchovy na Jizerce. Snažíme se zkrátka, aby se lidé dostali do kontaktu s okolím, s přírodou. Každý rok také vysazujeme alej. Domlouváme se vždy se samosprávou, jestli na to mají někde prostor. Letos jsme sázeli stromky v Příchovicích. Dál také značíme cyklostezky. Od Frýdlatska až po Harrachov už jsme jich vyznačili tři sta třicet kilometrů.

Nedávno organizace přestěhovala svoji kancelář z Liberce do Jablonce, do Rýnovické ulice. Co bylo důvodem stěhování?

Tam, kde jsme sídlili předtím, byl jednoduše řečeno moc vysoký nájem. V Jablonci jsme sehnali levnější prostory, tak jsme se přestěhovali. Peněz nemáme nazbyt. Jako obecně prospěšná společnost nevytváříme zisk, a když náhodou ano, tak jde všechno zpátky do krajiny. Finance na provoz jsou od sponzorů.

Společnost pro Jizerské hory spolupracuje také s dobrovolníky. Jak u vás dobrovolnictví funguje?

Něco jako členství zavedené nemáme. Lidé, kteří chtějí pomoci, tak pomůžou. Jsme moc rádi, když se někdo dobrovolně zapojí. Na oplátku zajišťujeme dobrovolníkům třeba bezplatné občerstvení na našich akcích nebo pro ně organizujeme pálení čarodějnic. Také chceme poskytovat bezplatné ubytování na Jizerce pro školy, které se zapojily třeba právě do úklidu hor.

Jaké projekty organizace chystá v příštím roce?

Už potřetí uspořádáme exkurzi po přehradách Jizerek. O to byl ohromný zájem a poptávka zatím převýšila naše možnosti. Určitě bude znovu úklid Jizerských hor i sázení stromků. Aleje musíme také udržovat, protože jsme se k tomu při jejich založení zavázali. Chystáme i nový program ekologické výchovy ve školicím středisku. A připravujeme ještě doplňkové programy pro děti, abychom je přitáhli i ve špatném počasí.