Jak vás přijali místní obyvatelé?

Přijali nás srdečně. V Nove Petrópolis jsme byli čtrnáct dní, a tak bylo možné se vzájemně poznat. Soubor měl dvacet vystoupení, a pořádali jsme taneční seminář. O vše byl velký zájem. Místní nás oslovovali na ulici a chtěli si povídat a slyšet češtinu. Anežka Santos Veselá, která působí v Nove Petrópolis jako učitelka češtiny si pochvalovala, že máme vliv na zvýšení počtu žáků na hodinách.

Je rozdíl mezi mentalitou Brazilců a českých přistěhovalců?

V Nove Petrópolis žijí především přistěhovalci z Německa, Itálie a především z tzv. Boehmen. Tito přistěhovalci imigrovali do Brazílie již v 19. století. Přímo v Nove Petrópolis žijí potomci emigrantů z Jablonce, Lučan, Liberce a dalších obcí. Tito potomci jsou povahově hodně blízcí nám, jsou to zkrátka Evropané. V Nove Petrópolis žijí také tzv. Gauchové, kteří mají svoji zcela svébytnou kulturu a udržují její tradice.

Co může podle vás Jablonec nabídnout Nova Petrópolis?

Jablonec může pomoci potomkům najít identitu a případně i příbuzné. Jejich předkové přišli s cestovními pasy Rakouska-Uherska a mnozí z nich touží vyhledat příbuzné. Při podpisu smlouvy jsme se také seznámili s Generálním konzulem ČR v Sao Paulo Stanislavem Kázeckým, který si naši práci pochvaloval. Mluvili jsme spolu o tom, jakým způsobem by se mohla další spolupráce mezi Jabloncem a Novou Petrópolis rozvíjet, a jak by mohl spolupráci pomoci. V Nove Petrópolis mají zájem pokračovat ve spolupráci s Jabloncem nejenom na bázi kulturní, ale například založit sklářskou školu. První kontakty v této oblasti již proběhly. Dále by tato smlouva mohla přinést i šanci pro některé firmy v obou městech k hospodářské spolupráci.

Plánujete do budoucna návrat do Brazílie?

Určitě bych se do Brazílie znovu vydala. Byla to pro všechny velká zkušenost. Je tu i možnost spojit návštěvu s potomky krajanů z Paraguaye a Argentiny. Rádi bychom nabídku v nejbližších letech využili.