Na koho se Prostory zaměřují?

Sdružení je pro děti, které nějakým způsobem vypadnou z rodiny. Děti rodičů, kteří se svobodně rozhodli jít jinou cestou. Snažíme se zajistit volnočasové aktivity pro děti z dětských domovů. Ale ten termín dětský domov nepoužívám rád. Pro mě je to spíš jenom jiná forma rodiny. Jsme sdružení určené pro všechny tyto děti. Nejsme nijak proromsky orientovaní, ale většina našich dětí jsou Romové.

Jaký konkrétní program pro děti připravujete?

Zaměřuji se na hudbu. S našimi dětmi a teenagery zpívám, skládám pro ně písničky. Spolupracujeme také s kapelníkem rockových Sarah Pavlem Barborou i s dobrovolníky. Snažíme se ty děti někam nasměrovat. Za těch pár hodin týdně je nemůžete předělat, ale můžete jim ukázat cestu.

Zmiňoval jste se také o dobrovolnících. S jakými lidmi spolupracujete?

Jsou to třeba studenti. Jsou u nás na praxi ze sociálních škol. Hodně těch lidí je také z náboženských kruhů. Celé je to dost založené na duchovnu a na víře. Pokud nemáte víru, tak se to snad ani nedá dělat.

Jak jsou Prostory financovány?

Ta finanční podpora je z více zdrojů. Podporuje nás třeba církevní podnikatelská společnost ASI, také dostáváme dotace od města. Spolupracujeme i se Spolkovým domem. Naše sdružení ale nepotřebuje žádné závratné částky, ten provoz není až tak nákladný.

V sobotu budou děti z vašeho sdružení vystupovat v městském divadle v rámci akce Společně nejen na jevišti spolu s jabloneckými Vrabčaty. Jak jste se dostali k této spolupráci?

To byl nápad Pavla Žura, že by mi dal tento prostor. A divadlu jsem za tu příležitost vděčný. Naše znevýhodněné děti se tak dostanou mezi děti z normálních rodin, a ty je přijmou mezi sebe. Je v tom symbolika. Třeba zjistí, že vlastně řeší podobné věci. Problémy jsou dneska ve spoustě rodin. Hodně těch dětí nemá plně funkční rodiny, jejich rodiče jsou třeba rozvedení. Pro mě je to všechno spolupráce s lidmi, kteří mají srdce.