Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Líbí se mi v Česku

JABLONEC NAD NISOU - Za dětmi dnes dorazí Mikuláš s čerty, někdy i s andělem. Přinesou dětem sladkosti, ovoce, ale mnohdy i uhlí nebo brambory. Sám Mikuláš si udělal před náročnou obchůzkou čas exkluzivně pro jablonecký Deník a odpověděl na několik zvídavých otázek.

5.12.2007
SDÍLEJ:

Sv. Mikuláš, nositel darůFoto: Archiv Andrej Jakubička

Svatý Mikuláši, kam se letos chystáš?

Navštívím všechny děti, o kterých jsme se s čerty a anděly dozvěděli. A vidím, že i letos se zřejmě najde spousta hodných dětí, takže budu mít opravdu těžké koše a nůše plné sladkostí a ovoce. Nejtěžší bývá uhlí, ale protože ho pořád zdražují, málokdo jím dnes topí a děti jsou hodnější, trochu si ulevíme.

Musíte dávat na čerty velký pozor?

No jéje. Pořád by chtěli zlobit děti, a někdy je i strkají do pytle! Jakoby za ta dlouhá léta, co se mnou prochází krajem, nevěděli, že se mi to moc nelíbí. Na druhou stranu, když přijdeme k nějakému rošťákovi a rodiče nám řeknou, že pěkně zlobí, nechám čerty, aby ho maličko postrašili. Ale opravdu jen maličko, protože nemám rád dětský pláč a strach v dětských očičkách. Děti ale musí vědět, že čerti se celý rok někde schovávají a děti pozorují. A když některé zlobí, může se stát, že čerti začnou lomozit třeba u vás ve sklepě. A od čertů se to pak dozvím nejen já, ale i Ježíšek a děti to hned poznají na dárcích.

Jak dlouho již chodíte po světě a obdarováváte děti?

Už moc dlouho, skoro se to nedá spočítat. Ale už tomu dávno bylo tisíc let, co jsem poprvé vyrazil na cestu s dárky pro děti. V českých zemích chodím od domu k domu asi sedm set let. V každém kraji mi říkají jinak a bývám i jinak oblečen, například na Východě jsem dokonce holohlavý, ale nejvíce se mi líbí, jak vypadám tady v Česku. Mám takové krásné bílé vousy…

Co děláte jinak po celý rok?

Mám práce až nad hlavu, právě dnes spíš relaxuji, provětrám se a poznám zase nové děti, které jsem ještě neviděl. Po celý rok jsem patronem Ruska a Lotrinska a to je těžká práce. Dále jsem patronem ministrantů, poutníků, soudců, obchodníků, lékárníků, hostinských, rybářů, námořníků, mlynářů, pekařů, řezníků, sládků, lihovarníků, sedláků, tkalců, kameníků, knihařů, knoflíkářů, svíčkařů, hasičů, zajatců. Pomáhám i v jiných věcech, přimlouvám se například za šťastnou svatbu, proti nebezpečí vody a na moři, ke znovuzískání ukradených předmětů a proti zlodějům. Všechno tohle najednou je velký díl odpovědnosti.

Co byste si přál do dalších dlouhých let?

Aby se lidé měli rádi. Aby každého, a je jedno, jestli dítě nebo dospělého, prostoupila alespoň špetka mého poselství. Pomáhejte potřebným a chudým. Milujte své děti a nenechávejte je celé dny samotné. Ptejte se dětí, co jim chybí. Mějte se rádi a respektujte své okolí. Zvláště vy, dospělí, na to poslední dobou, zdá se mi, trošku zapomínáte.

5.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lékař. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Někteří lékárníci se 18. října připojili ke stávce praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů. Na snímku lékárnice vylepuje symbolické protestní oznámení v lékárně v Jablonci nad Nisou, ta fungovala v běžném provozu.
5

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Za rvačku dostali až devět let. Výši trestu ovlivnila nezvyklá brutalita útoku

Liberec, Česká Lípa – Liberecký krajský soud ve středu 18. října vynesl rozsudek v kauze brutálního napadení v českolipském baru Hong-Kong, k němuž došlo už před třemi lety.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení