Jaký byl váš první dojem, když jste tam přijela?

První dojem byl výborný. Všichni byli velmi přátelští, snažili se nám všechno vysvětlit, abychom tomu rozuměly. Snažili se mluvit jednodušeji, abychom neměly ze začátku s tou němčinou problémy.

A rozuměla jste hned všemu?

Já jsem rozuměla absolutně. Ale bylo tam znát, že v Sasku je trošku dialekt. Ale myslím, že i ostatní holky rozuměly, protože ti Němci se opravdu snažili. Byl tam vesměs mladý kolektiv.

Kde jste pracovala, a jaká byla vaše pracovní doba?

Já jsem pracovala v cestovní agentuře Fortuna Reisebüro. Komunikovala jsem tam se zákazníky, pracovala jsem s rezervačním programem a starala jsem se o katalogy. Pracovní dobu jsem měla od deseti do patnácti hodin.

Jak probíhal váš celý den?

Bydlely jsme po čtyřech a všechny jsme vstávaly ve stejnou dobu. Vlakem jsme odjížděly do práce a pak jsme se postupně vracely. Odpoledne jsme se věnovaly svým koníčkům, o víkendech jsme pořádaly různé výlety. Vařily jsme si samy.

Co vás v Německu nejvíc překvapilo?

Móda mladých lidí a jejich chování. To bylo úplně jiné. Potkávala jsem tam osoby, kterých bych se, kdybych je potkala v noci, bála. Šlo o gotikmódu, takové to černé oblečení. A také tam bylo u mladých hodně alkoholu. Dále mě překvapilo, že už není téměř žádný rozdíl mezi našimi a německými cenami. Některé potraviny tam byly levnější než v České republice.