Je stále mezi dětmi zájem o požární sport?

Ano, hlavně na menších obcích. Přestože i děti z vesnice mají jiné zájmové aktivity, rády pracují u hasičů.

Je zájem takový, že by chtěly být v dospělosti profesionály?

Určitě. A občas se narazí na problém, že dívky by chtěly pracovat v profesionální jednotce. Ale není pro ně žádná střední škola.

Jaká je vlastně škola pro budoucí hasiče?

V Chomutově je učiliště, a pak také Střední odborná škola požární ochrany Ministerstva vnitra ve Frýdku Místku, ale tam mohou nastoupit pouze chlapci.

Je zájem o střední školu veliký?

Myslím, že rok od roku větší. Příklad mám zrovna v rodině, absolvoval ji můj syn. A letos tam úspěšně odmaturoval jeden chlapec z Horního Tanvaldu, který by měl od září nastoupit k jabloneckým profesionálním hasičům. A jsou tam i další z našeho regionu. Dokonce si někteří od nás dodělávají školu i dálkově.

Existuje nějaká nástavba na vysoké škole?

V Ostravě je Vysoká škola báňská a vyučuje se na fakultě bezpečnostního inženýrství , ale má dokonce obory přímo pro hasiče na liberecké Technické univerzitě.

Jsou třeba pro přijímací zkoušky na střední školu nějaké zvláštní speciální prověrky?

Je důležitá matematika, fyzika a v podstatě i chemie, ale hlavně: výborný zdravotní stav a fyzická zdatnost. Součástí jsou psychologické testy.

Nabízí škola něco navíc?

Určitě, například získání řidičských průkazů i na nákladní vozidla. I na této škole je pak také družstvo požárního sportu.

Ale vraťme se k děvčatům. Co poradit jim, pokud by chtěly svou budoucnost směřovat k profesionálním hasičům?

Jednoznačně maturita, znalost jazyků. Pak mohou například pracovat na operačních střediscích. Musí projít výběrovým řízením, a také absolvovat základní výcvikový kurz. Pak jsou připraveny pracovat například na tísňové lince 112.