Jak složité je založení nové tradice?

Máme štěstí, že jsme partou nadšenců pro Dýňobraní, někteří z nás pěstují okrasné dýně již přes 30 let. Většina vystavených dýní pochází ze zdejšího kraje. Dýňobraní připravujeme od jara, kdy jsme vyseli semínka, přes léto starostlivé péče o rostliny a několik týdnů a dnů vlastní sklizně a příprav akce. Na Dýňobraní se také podílí několik jabloneckých mateřských a základních škol.

Na co se mají návštěvníci nejvíce těšit?

Především to bude výstava více jak tisíce dýní a tykví, z toho několika stovek vyřezávaných, a uvnitř Domu vína přehlídka několika desítek odrůd okrasných tykviček. Po celou dobu trvání akce budou probíhat soutěže pro děti s možností vyřezat si vlastní strašidlo z dýně. Pro dospělé je připraven burčák a speciální Dýňobraňový svařák.

Výtěžek bude věnován na Kittelův dům. Proč zrovna tam?

Akce Dýňobraní má dovětek Svátek dětí dýní a strašidel. A právě ve zdejším kraji je nejvíce legend spjato s postavou zázračného doktora Kittela. Výtěžek akce z dobrovolného vstupného proto bude věnován na záchranu Kittelovska. Zachraňme ho.

Co si od nově vznikající tradice slibujete do budoucna?

Představujeme si nejenom znovuoživení dávných tradic a rituálu střídání ročních období a vlády světla a stínů, mýtů a legend, ale především probuzení dětské fantazie a tvořivosti v každém z nás. Dýňobraní tak může být skvělou příležitostí vytvořit něco krásného vlastníma rukama pro potěšení nás všech, symbolickým rozloučením se s teplým obdobím roku, probuzením tajemství dávných legend, malou pokorou před přírodou a střídáním ročních období.

Jaký je váš osobní názor na přebírané svátky?

Osobně mi přebírané svátky nevadí, pokud nejsou slepě, necitlivě a nepřirozeně implementovány do našeho prostředí. Myslím si, že je dostatek inspirací z našich vlastních dějin a tradice, že stačí jen vhodně navázat a oživit tyto zvyky a dávné rituály.