Jak dokážete uhlídat závodníky, a jaké jim hrozí sankce?
Při seznamovací jízdě kontrolujeme jednotlivé závodníky na počítači. V autech mají přístroj, který nám nepřetržitě hlásí jejich polohu. Jsou vytvořené rychlostní mapy, takže okamžitě poznáme, kde překračují povolenou rychlost. Na některých úsecích jsme jim ji ještě z bezpečnostních důvodů snížili. Pokud nedodržují pravidla, mohou dostat pokutu nebo trestné minuty ještě před závodem. Pokud by šlo o velký prohřešek nebo opakovaný, může být závodník vyloučen ze závodu.
Kolik lidí hlídá tratě při samotném závodu, a jak je zabezpečená bezpečnost diváků?
Trať je rozdělená na rychlostní zkoušky. Všude je rozmístěno dopravní značení. Tratě hlídají pořadatelé a na větších komunikacích spolupracujeme s policií. Na jedné rychlostní zkoušce je okolo dvou set pořadatelů. Celkem jich na tratích máme přes tisíc. Pak jsou další lidé, kteří mají na starost organizaci, přípravu a zázemí. Celkem se na závodě podílí asi 1 500 lidí.
Jak dlouho takovému týmu trvá příprava?
Je to nekončící kolotoč. Jakmile skončí závod, organizátoři vyhodnotí jeho průběh. A v podstatě se začne připravovat další ročník. Takže se pracuje nepřetržitě celý rok.