Kdy jste se začal o vysoká kola zajímat?

To bylo už v roce 1967, ale v té době se nedalo nic sehnat. Až o třicet let později jsem viděl v televizi Josefa Zimovčáka, který jezdí na tomto kole i trasy například Tour de France, a kontaktoval jsem ho. Postavil jsem kolo za deset tisíc, vlastníma rukama, protože jinak se cena pohybuje od třiceti pěti tisíc výš. Jenže já jsem kutil, takové peníze bych za kolo nedal, koupil jsem jen ráfek a gumy, zbytek jsem udělal sám.

Účastníte se i vrcholových závodů?

Začal jsem trénovat a jezdit na Mistrovství světa a Evropy. V roce 2001 jsem se stal i Mistrem světa na 50 mil ve Slavkově. Na Mistrovství světa jezdí až stohlavý peloton! Ale léta se hlásí, letos jsem byl na Mistrovství republiky až pátý. Denně najezdím tak osmdesát kilometrů, ale, když vyjedu dříve, zvládnu i sto třicet. Léta jsem měl problémy se zády a kolo je vyléčilo.

Dá se zažít na tomto elegantním kole i ošemetná situace?

Na závodě Jičín – Turnov – Jičín jsem se hnal z kopce dost rychle. Jenže jsem vjel do lesa a tam byla mokrá silnice. Kolo se mi rozjelo, protože v mokru moc nebrzdí. Naštěstí byl v zatáčce malý můstek do pole, kde jsem v celku v pohodě zastavil. Na suchém asfaltu jde vše jak má být. Nemůžu ani jezdit někde v šotolině nebo prachu. Kolo se prošlápne a méně zkušený jezdec může ze shora i spadnout. Někdy je to opravdu zábavné, ale pro starší i nebezpečné. Každopádně kouzelné, protože na tomhle kole nebolí záda ani nohy.

Jak vypadá váš trénink?

Vyjíždím na Ještěd, což už chce trošku přípravy. Takže si šestkrát, sedmkrát před ním vyšlápnu Kozákov. Jezdím každou chvíli do Jablonce i Liberce. Pravda, poslední dobou jezdím čím dál míň, ale snažím se. Ročně najezdím okolo dvou tisíc kilometrů. Na Ještědu jsem byl letos už dvakrát. A dnes jsem jel s autoškolou z Liberce přes Jablonec a Železný Brod na Malou Skálu.

Účastníte se i srazů historických kol? Existují vůbec nějaká?

A hodně. Snad nejznámější je Pražská míle, tam je podobných nadšenců spousta. Těch akcí je tolik, že nestíhám objet všechno. Vždyť jen dnes, v sobotu, je závod kol veteránů na Malé Skále, zvali mě i do Semil. Mám rád i jízdy historických automobilů, to se vždycky přidám a je to sranda. Na mém kole se svezl třeba liberecký primátor a tady v Jablonci místostarosta Kypta. Rád nechávám lidi zažít ten úžasný pocit.