Do tělesa přehrady se konají exkurze , jak to probíhá?

Exkurze se konaly ještě loni, ale už se neprovádějí. Byl o ně opravdu velký zájem a my bychom pak nedělali nic jiného, než jen prováděli zájemce. Máme ale na starosti spoustu jiných a důležitějších věcí. Provádíme zde různá měření, musíme zvládnout až 172 měření během dvou minut.

Jak zajišťujete ochranu pitné vody a okolí přehrady?

Především spoléháme na ukázněnost návštěvníků. V okolí je možné jezdit na běžkách, vede tudy totiž Jizerská lyžařská magistrála. Po hrázi můžete jet na kole nebo se tu jen tak procházet. Kdysi tudy vedla i trasa Jizerské padesátky, ale organizátoři už zvolili jiné tratě. Platí zde stejná pravidla jako v CHKO Jizerských hor. Zákaz vstupu je pouze v první zóně hygienické ochrany, jejíž hranice se nachází u silnice k vodě. Občas také provádíme namátkové kontroly.

Došlo na hrázi někdy k nějakému poškození?

Vše je monitorováno přístroji a následně se údaje automaticky zpracovávají. Kdyby se na přehradě cokoliv stalo, ohrozilo by to tisíce lidí, ale od napuštění přehrady nedošlo naštěstí k žádným anomáliím.

Můžete zmínit nějakou zajímavou událost ze stavby přehrady?

Tak zajímavostí je spousta, to by bylo třeba na tři knihy. Já osobně si myslím, že takové dílo, jako je stavba vodní nádrže na řece Kamenici, by si zasloužilo komplexnější článek spíše v časopise nebo příloze novin, aby se lidé měli možnost dozvědět více.