Na Malou Skálu v pondělí odpoledne dorazil ministr kultury. Možná by to byla jen zdvořilostní návštěva, ale ministr Jiří Besser přijel prohlédnout havarijní stav zřícené zdi Pantheonu. Kulturní památky, která má pro obec zcela zásadní význam.

Nakonec se ministr přímo do areálu Pantheonu nepodíval, protože se protáhlo jednání na Obecním úřadě. Zde si Besser prohlédl dokumentaci zřícené zdi. „A poradil nám, jak se co nejblíž přiblížíme financování opravy,“ poznamenal starosta Malé Skály Michal Rezler.

„Dokážeme obci pomoci, jen nemohu slíbit ihned hotové peníze,“ doplnil Besser s tím, že sama obec musí na ministerstvo zažádat o podporu.

„Poradil jsem starostovi, jak to udělat, jak přihlášku podat. A hlavně, co je potřeba udělat, aby se podat vůbec dala,“ vysvětlil ministr.

Žádost do havarajního programu musí podle něj obsahovat například statické řešení a návrhy řešení. S vedením obce v čele se starostou Michalem Rezlerem se miniistr dohodl, že do prázdnin bude mít žádost na stole. „Obec má kulturní památku a stát na podobné případy pamatuje programy na ochranu kulturního dědictví. A stav Pantheonu zcela jednoznačně do havarijního programu spadá,“ posílil ministr naději získání financí na opravu opěrné zdi.

Po jednání ministr se svou ekipou zamířil alespoň do kaple svatého Vavřince, kde obdivoval obrazy místního rodáka Jiřího Jíry a oltář malovaný dalším známým malířem Vladimírem Komárkem. Romantická kaplička pochází z konce 19. století, v letech 1995 a 1996 proběhla rekonstrukce za podpory státu.

Do kaple zamířil ministr se svým doprovodem pěšky z parkoviště u hlavní silnice.

V doprovodu ministra nechyběl ani poslanec Václav Horáček, který coby starosta Železného Brodu v kapli oddával. „A to i jednoho ze svých synů nebo modelku Pavlínu Babůrkovou s Petrem Kratochvílem,“ vzpomněl Horáček.

V kapli strávil ministr asi dvacet minut, aby poté napsal věnování do zdejší návštěvní knihy. Poté ministr odjel do Liberce.

Až deset miliónů

Maloskalským se návštěvou ministra pootevřely dvířka k získání financí na opravu spadlé opěrné zdi parkánu Pantheonu, přes který se vstupuje i do největšího skalního hradu v Česku Vranova.

A nebudou to finance malé, alespoň ne pro obec velikosti Malé Skály. Poslední odhady rekonstrukce totiž hovoří až o deseti miliónech korun. Tuto částku by obec ze svého rozpočtu nevyšetřila. A obec stále ještě na žádné peníze na opravu nedosáhla.

Pro obec nyní projektanti připravují dva projekty, jak zeď postavit. První počítá se vznikem opěrné zdi ve slova smyslu. Druhá pracuje s variantou lávky, která by byla směrem k obci zakryta zdí spíše kosmetickou.

Obec musela na žádost statika a projektanta provést jednoduchý geologický průzkum. „Ten ukázal, že pod parkánem je pevná skála místy sedmdesát centimetrů, jinde ale až dva metry. Při konečném zpracování projektů ale musí dojít k dalšímu průzkumu,“ poznamenal Rezler.