S představiteli obou skláren hovořil ministr především o tom, jak stát, potažmo ministerstvo průmyslu a obchodu chrání ochranné známky výrobců skla a nejen jich.
„Stát se chová standardně nejen co se týká sklářů, ale i ostatních podnikatelů, kterých se problematika ochranných známek týká,“ sdělil Martin Říman. „Zde jsme vedli debatu především o tom, jak ochrannou známku Bohemia Crystal zneužívají různí obchodníci, a to zejména v Praze. Nyní se podle mého soudu rýsuje možnost, jak právě tuto speciální značku ochránit,“ dodal.
Možností ochrany měl ministr Říman na mysli připravovanou novelu zákona na ochranu spotřebitele. Ta by mimo jiné měla obsahovat i to, aby všichni importéři měli povinnost uvádět na svých výrobcích zemi původu výrobku.
„O tento dovětek zákona bojují novoborští skláři a nejen oni už dlouho, a nyní se snad dočkají,“ řekl místostarosta Nového Boru Jindřich Mareš. „Je však ještě třeba skloubit tento zákon s normami Evropské unie, která určuje pravidla mezi dovozci a vývozci především,“ upřesnil.
Neformální návštěvu zakončil ministr a jeho doprovod obědem v jedné místní restauraci, na který pozval všechny zúčastněné místostarosta Nového Boru Jindřich Mareš.