O jakou částku půjde, zatím říct nedokázala. V programu na podporu odborného vzdělávání je podle ní 200 milionů korun. Určen je na podporu víceoborových tříd a takzvaných malooborů, kde je méně studentů, než stanovují normativy, a náklady na vzdělání studentů jsou tam tak vyšší.

Valachová ocenila, jak Liberecký kraj dokázal i přes úbytek žáků udržet tradiční sklářské obory. „Liberecký kraj dokázal skloubit regionální specifika, což rozhodně sklářství je, se vzděláváním a přípravou, ale také ve spolupráci se zaměstnavateli," řekla novinářům Valachová.

Chce, jak řekla, více ocenit kraje, které mají v oblasti řemesel konkrétní výsledky. „Dotační program bude významně změněn z hlediska preferencí a právě sklářství v Libereckém kraji bude podpořeno více, než bylo v minulých letech," uvedla.

Mimořádnou podporu sklářských škol by kraj uvítal, finančně je totiž udržení těchto oborů velmi náročné. „Náklady na jednoho žáka ve sklářských oborech v maturitním oboru činí 17400 korun, v učebním oboru dokonce 20000 korun ročně z hlediska provozního příspěvku z rozpočtu Libereckého kraje. Náklady na studenta gymnázia jsou, pro srovnání, pod 10000 korun ročně," řekl vedoucí krajského odboru školství Leoš Křeček. Samostatně jsou podle něj financovány sklářské hutě. „Jedná se o částku přesahující sedm milionů korun ročně," dodal.

V Libereckém kraji jsou tři sklářské školy v Kamenickém Šenově, Novém Boru a Železném Brodu. Dohromady na nich podle zjištění studuje zhruba 670 žáků, z toho 285 sklářské obory. Ty nabízí také Střední škola řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou, kde studuje sklářství dalších šest mladých lidí.

Navzdory demografickému vývoji studentů ve sklářských oborech v posledních letech pomalu přibývá. Podle ředitelů pomáhá stipendijní program kraje a také oživení sklářského průmyslu.

Třeba na sklářské průmyslovce v Kamenickém Šenově, která je nejstarší sklářskou školou v Evropě a letos slaví 160 let svého založení, studuje 75 žáků. Ještě před dvěma lety jich bylo sotva 60.

„A bude jich přibývat, v prvním ročníku máme 30 studentů a do budoucího prvního ročníku už máme 27 zápisových lístků a vyhlašujeme ještě třetí kolo přijímacího řízení," řekla asistentka ředitele školy Romana Karbanová. Ještě před několika lety se škole nedařilo třídy naplnit ani šesti koly přijímaček. „Zájem roste, pomáhá nám i spolupráce, kterou jsme navázali s podniky, jako je Preciosa, Crystalex nebo Ajeto," dodala Karbanová.