„Musíme hledat místo pro své dítě jinde,“ posteskla si nejedna maminka při středečním zápisu své ratolesti do jimi vybrané mateřské školy. Že je zájemců více než míst, potvrzoval i fakt, že některé maminky se pokoušejí umístit dítě do školky již druhým rokem.

Již v poledne měli plné stavy

„Již v poledne při zápisu jsme měli stav naplněný. Od září k nám může nastoupit dvacet čtyři dětí. K poledni jsme jich zapsali již třicet dva, proto jsme rodičům s lítostí doporučovali jinou mateřinku,“ řekla ředitelka Mateřské školy Pohoda v Tiché ulici Pavla Macháčková.

Podobný scénář se odehrával i v ostatních mateřských školách. Jak uvedla ředitelka Mateřské školy Uhelná s osmi odloučenými pracovišti Helena Mrklasová, výsledky ze zápisu budu vědět ve čtvrtek dopoledne.

Již nyní je však zřejmé, že jablonecké školky pojmou o osmdesát dětí více než v minulém roce, a to díky rozšíření kapacit. „A to v zařízení Vítězslava Nezvala a ve Hřbitovní,“ konstatoval místostarosta Petr Vobořil.

Kapacity se snaží rozšiřovat

Kapacita mateřských škol se tak zvýší zhruba o šest procent. Jablonecká radnice tak reaguje na rostoucí poptávku po místech v předškolních zařízeních, jejichž 1350 míst už přestává stačit.

„Už v posledních dvou letech přitom ve městě vzniklo ve školkách padesát míst a dalších patnáct letos v únoru,“ informovala mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová s tím, že další místa vzniknou díky novému zařízení, které vyroste v areálu jablonecké nemocnice.

S výstavbou zařízení počítají během letošního roku s tím, že předpokládané otevření bude od 1. ledna 2011. Zápis dětí do této mateřské školy spustí s ohledem na termín jejího otevření. Do tohoto zařízení bude možné zapsat děti, které dovršily dvou let věku.

S nedostatkem míst zápasí celý kraj

V současné době mateřské školky praskají ve švech nejen v Jablonci, ale v celém Libereckém kraji. Například sousední Liberec kvůli nedostatku míst chystá výstavbu dvou nových mateřských škol dohromady pro 200 dětí.

Liberec má nyní k dispozici 2700 míst ve 29 městských školkách, dalších 190 dětí se vejde do šesti soukromých a církevních mateřských škol.

Podle odhadů bude ale Liberec potřebovat v roce 2012 navíc nejméně 250 míst v mateřinkách, což by měla pomoci zajistit právě nová výstavba.

Ne vždy se však rodiče museli prát o místo v mateřince, někteří nemusí ani dlouho lovit v paměti, aby vzpomněli na dobu, kdy se mateřinky rušily, protože třídy nebylo možné naplnit. „Zažili jsme dobu, kdy děti nebyly. Vymýšleli jsme programy, jen aby si rodiče vybrali právě tu naši školku. To bylo kolem roku 2000,“ řekla Macháčková.

S rostoucím počtem narozených dětí však stoupal zájem také o mateřské školky. „Od roku 2003 však máme vždycky převis a hlásí se k nám více dětí, než můžeme pojmout,“ dodala Macháčková s tím, že kapacita Mateřské školy Pohoda je devadesát šest dětí.