Rozhodnutí výboru bude známo do poloviny prosince. „Nedokážu odhadnout, jak se výbor rozhodne, nicméně myslím, že pouhý převod majetku nebude chtít akceptovat,“ uvedl Karel Čurda, jednatel TJ Sokol Železný Brod.

Samo město chce majetek převést nebo odkoupit, ale jen za symbolickou cenu. „Nechceme kupovat sokolovnu za nějakou odhadní cenu. Nabízíme sokolům a sportovcům pomoc s provozem sokolovny. Navíc město má větší možnosti dosáhnout na dotace,“ upřesnil Václav Horáček, starosta města.

Česká obec sokolská se ale převodům majetku brání. „Vše se odvíjí od státního rozpočtu. Jestliže od státu přijde méně peněz, bude se výbor převodům bránit, bude chtít získat peníze z prodeje. Již na posledním jednání bylo jednoznačně řečeno, že převody majetku nejsou myslitelné,“ sdělila Miluška Řeháková, starostka župy Jizerské.

Sama však chápe specifiku místa a času problémů železnobrodské sokolovny. „Proto jsme se dohodli s vedením města, že na příští jednání výboru pojedeme spolu, abychom mohli vysvětlit zdejší situaci, a tím intervenovat,“ doplnila starostka župy Jizerské, která ví, že v místě je díky finanční krizi a odchodu velkých podniků velkým problémem sehnat hlavního sponzora.

Kdy nastaly problémy
Celý problém kolem místní sokolovny vypukl v září letošního roku, kdy TJ Sokol požádala město o finanční injekci. Na sokolovně ležely dluhy, například sto dvacet tisíc korun za dodávky plynu. Jednota po městě žádala tři sta padesát tisíc korun k financování provozu do konce tohoto roku.

„V jednotách vznikla neutěšená finanční situace hlavně kvůli zastavení toku sponzorských peněz od Jablonex Group, dříve Železnobrodského skla,“ konstatoval tehdy Václav Horáček.

Kvůli navrácení majetku v podobě místní sokolovny České obci sokolské musely oddíly sportovců, využívající objekt, přestoupit v roce 2001 od ČSTV pod Sokol. Ten však poskytuje nižší finanční prostředky na provoz místních oddílů. „Loni jsme dostali na provoz a údržbu sokolovny sto osm tisíc korun. Letos o čtyřicet tisíc méně,“ vypočítal Karel Čurda.

Zástupci města se s představiteli jednot dohodli i na možnosti zřízení společnosti podobné jablonecké – Sport, s.r.o. „Záleží na jednáních s Českou obcí sokolskou. Ta vlastní ideální polovinu sokolovny. Druhou vlastní město,“ doplnil starosta.

Zastupitelé by museli z rozpočtu města na příští rok vyčlenit celkem dva a půl milionu korun na provoz a údržbu sportovišť.

Finanční krize
Nedostatek financí úzce souvisí s problémy sklářského průmyslu a současnou celosvětovou finanční krizí. „Již v minulém roce snížil Jablonex Group objem sponzorských prostředků, letos se tok zastavil,“ upřesnil Karel Čurda. Jednota nyní nemůže sehnat velkého sponzora.

Nový výbor TJ Sokol Železný Brod, jež bude zvolen v úterý 25. listopadu, musí projednat dvě varianty provozu sokolovny, tedy bez převodu na město a s převodem.

„Situace je kritická, provoz sokolovny je ohromný. Pokud nepřejde na město, netuším, co se bude dál dít. Přes zimu by se sokolovna zřejmě jen temperovala,“ dodala Miluška Řeháková.