Podstatná část Základní umělecké školy v Jablonci nad Nisou, která sídlí v objektu v Mlýnské ulici, se bude stěhovat do prostor budovy na Horním náměstí, jež v minulosti obývala Střední průmyslová škola strojní.

„Šlo vlastně o důsledek vývoje v regionálním školství. Dosavadní nájemce prostor v objektu na Horním náměstí – Střední průmyslová škola strojnická se z rozhodnutí svého zřizovatele Libereckého kraje přemístila do areálu v Belgické ulici. Bylo zřejmé, že uvolněné prostory zůstanou nevyužité. Vzhledem k tomu, že budova patří městu Jablonec nad Nisou, a to je zároveň i zřizovatelem ZUŠ, nabídlo ji vedení města k využití. Tohoto kroku jablonecké radnice si nesmírně považujeme,“ uvedl ředitel Základní umělecké školy v Jablonci Vít Rakušan.

Výhoda? Prostupné vzdělávání

Pracoviště tanečního oboru, výtvarného oboru, hudební teorie a několik tříd individuální výuky hudebního oboru se tedy přesune do nově zrekonstruovaných prostor do sídla Střední uměleckoprůmyslové školy v Jablonci.

„Jsme velice rádi, že budeme budovu sdílet se Střední uměleckoprůmyslovou školou a Vyšší odbornou školou. Společné zaměření obou vzdělávacích subjektů je zřejmé, dá se dokonce hovořit o prostupnosti uměleckého vzdělávání, což se v dané chvíli jeví jako koncepčně naprosto ideální. Těšíme se na vzájemnou spolupráci,“ zmínil Vít Rakušan.

Vedení obou škol se domluvilo, jaké prostory bude kdo používat, aby nedocházelo ke vzájemnému rušení. A jak podotkl ředitel ZUŠ, může se stát, že žáci, kteří budou navštěvovat umělecké obory základní školy, přejdou pak plynule do už známého prostředí na umělecké škole střední.

Původně se mělo stěhování zvládnout během letních prázdnin, ale ukázalo se, že všechny prostory je třeba renovovat a přizpůsobit potřebám umělecké výuky. Nutné opravy hradí město Jablonec a podle dosavadního vývoje lze předpokládat, že by stavební práce mohly skončit v závěru října. Začátek školního roku tedy proběhl na „Zušce“ ještě v původních prostorách v Mlýnské 4.

„O definitivním termínu vlastního stěhování se ještě bude rozhodovat,“ řekl ředitel Rakušan.

„Už aby to bylo. Děti docházejí do Mlýnské dvakrát týdně, mají to přes město daleko, a ještě k tomu se mi nelíbí, že v blízkosti školy stojí sex-shop. To shledávám jako krajně nevhodné,“ postěžovala si matka žáků, kteří navštěvují ZUŠ v Jablonci.

Do nového se přestěhuje také zkušebna sboru Iuventus, gaude! „Doposud sbor zkoušel v koncertním sále a ve vypůjčených prostorách školní jídelny ZŠ Sokolí. V tomto směru jde o velký pokrok a zkvalitnění výuky,“ uvedl rovněž Rakušan.

Co bude s domem v Mlýnské ulici?

Zastupitelé by o jeho osudu měli jednat na schůzi 30. září. „Bude předložen materiál k zařazení domu v Mlýnské ulici do skupiny C – objekty prodávané jako celek. Jestli zastupitelstvo toto zařazení schválí, pak poté, co bude budova uvolněna (dosud je obsazená žáky ZUŠ), bude radě města předložen materiál ke zveřejnění budovy k prodeji. Toto očekáváme nejdříve začátkem roku 2011. Takže zatím je vše v plánu, ale celou věc musí posvětit zastupitelstvo,“ informovala Jana Fričová, tisková mluvčí jablonecké radnice.