„Na internetovém fóru hloubkari.bloguje.cz byl článek o historii hradčanského letiště od Václava Bilického. Protože se o tuto problematiku živě zajímám, začal jsem jej číst,“ popisuje Michal Plavec, kurátor letecké sbírky Národního technického muzea v Praze a spisovatel.

„S hrůzou jsem zjistil, že se jedná o mnou sepsaný text, který vyšel v srpnu loňského roku v časopisu Historie a plastikové modelářství. Článek Václava Bilického je v podstatě zkopírovaný, jsou tam sice místa částečně přepsaná, ale jinak převažují doslova opsané stejné větné vazby,“ zlobí se Michal Plavec.

Brožura Historie letiště v Hradčanech je součástí stálé expozice pyrotechnické asanace Ralska ve zdejším muzeu, kterou připravilo občanské sdružení Český svět. Členem sdružení je i Václav Bilický, jenž je uveden jako hlavní autor zmíněné brožury, kterou sepsal za přispění dalších čtyř spoluautorů.
Michal Plavec kontaktoval Zdeňka Rydygra, jednoho z uvedených spoluautorů, mimochodem majitele továrny na výrobu masek v Zákupech. „Ten se od celé věci distancoval s tím, že o tom nic neví. A omluvil se mi,“ říká Michal Plavec.

To ostatně Zdeněk Rydygr potvrdil i Deníku: „Že jsou v brožuře použity také mé texty, konkrétně se jedná o tři odstavce a dvě fotografie, jsem se dozvěděl až od Michala Plavce. Osobně s tím ale nemám problém,“ sdělil Zdeněk Rydygr.

Muzejní kurátor se obrátil i na Václava Bilického

„Ten mě slušně řečeno poslal do háje s tím, že nic nezcizil. Můj text dostal od někoho v elektronické podobě, a tak jej použil a nebude se tím zabývat,“ tlumočil rozhovor Michal Plavec. Václav Bilický se brání, že došlo k velkému nedopatření.

„Sháněli jsme historické prameny o hradčanském letišti. Na naši výzvu nám do muzea lidé nosili nejrůznější materiály a fotografie, z nichž jsme udělali historický průřez od počátků letiště až po současné solární panely,“ vysvětluje Václav Bilický s tím, že tak použili i text od Michala Plavce, aniž by znali autora. „Bláhově jsem v dobré víře použil výňatky z donesených materiálů, abychom zpestřili povědomí o hradčanském letišti. Kdybych věděl od koho původní text je, tak bych se samozřejmě domluvil. U materiálů, kde jsem znal autora, tak jsem jej uvedl, stejně jako v případě Zdeňka Rydygra,“ hájí se Václav Bilický.

„Na celé záležitosti mě šokuje, že se Václav Bilický se mnou, jako s autorem původního textu, v podstatě odmítl bavit a vůbec se, oproti Zdeňku Rydygrovi, neomluvil,“ neskrývá rozhořčení Michal Plavec, jenž je autorem deseti knih o letectví.

„Spojení mé osoby s brožurou mi kazí jméno, které mě živí. Obrátil jsem se proto již na svého právního zástupce. Nelze opomíjet, že autorské dílo je vlastnictví a má určitou hodnotu,“ dodává Michal Plavec.