Nejbližší trvalá smečka se podle vedoucího Správy CHKO Kokořínsko Máchův kraj Ladislava Pořízka nachází právě na Dokesku. Mohlo tedy jít o mladého samce, který se oddělil od smečky a vydal se hledat nové teritorium. „U vlků je známo, že někteří jedinci v Evropě urazí i tisíce kilometrů. Tento nepřešel ani první dálnici,“ uvedl Pořízek.

Minulou středu ohlásil magistrátu v Mladé Boleslavi jeden z projíždějících řidičů sražené zvíře. „Vlk byl do sražení ve výborné fyzické kondici, jeho hmotnost byla přes 40 kilogramů,“ řekl Pořízek. Otázkou zůstává původ jedince a cíl jeho cesty. Přesný původ by měly vyřešit prováděné genetické testy, kterých se ujala Česká zemědělská univerzita v Praze. Smečka vlků se v Máchově kraji usadila před více než čtyřmi lety, podle ochranářů se každoročně rozmnožuje. „Smečka je stabilizovaná. Nemáme signály o hladovění nebo zdravotních problémech,“ dodal Pořízek.

Loni se stejně jako rok předtím narodila čtyři vlčata. Je to patrné ze záběrů fotopastí. Předloňská mláďata teď už součástí smečky zřejmě nejsou. „Část mláďat se zřejmě vrací do Lužice a část hledá nová teritoria po České republice,“ připomněl Ladislav Pořízek.