Kdo by nechtěl poznávat daleké země, tamější kulturu, místní zvyky a naučit se alespoň trochu cizí řeč? Podobně to mělo i několik studentů, kteří jsou právě teď v Harrachově na jednom velmi netradičním dobrovolnickém projektu. Workcamp, v překladu pracovní tábor, se pod Čertovou horou uskutečňuje poprvé a pořádá jej mezinárodní organizace INEX Sdružení dobrovolnických aktivit ve spolupráci s městem.

Hlavní náplní tohoto projektu je podílet se fyzicky na daných projektech v rámci města, kde jsou dobrovolníci ubytovaní, a zároveň seznamovat právě odlišné kultury a lidi, kteří by se jinak nejspíše nikdy nepotkali. „Není to však pouze o práci. Obvyklá pracovní doba je 6 hodin denně. Následně jezdí na výlety, seznamují se s místními lidmi. Pro některé je zážitkem i táborák," prozradila za sdružení Renata Míchalová, jenž je koordinátorkou dobrovolnických projektů v ČR.

PRÁCE SE NEBOJÍ

Paleta prací je přitom velmi pestrá. V Harrachově se osmička dobrovolníků zapojila například do natírání můstků v areálu Kaml, ruku k dílu přidali i během Svatoanenského dřevosochání, ale největší díl práce odvedli v tubusu u autobusového nádraží, kam se má přesunout Ski muzeum. „Říkáme tomu lyžařské muzeum, ale expozice by se měla týkat především skoku a severské kombinace," řekl Stanislav Slavík, který je se svým bratrem hlavním iniciátorem tohoto díla. Spousta exponátů přitom pochází právě z jeho sbírky.

Jejich práce zde se netýká nikterak odborných věcí. Dívky se většinou chopí štětky a natírají, chlapci potom vezmou do ruky krumpáč, lopatu a upravují okolí tubusu. „Moc nám pomohli. Také bychom to zvládli, ale trvalo by to mnohem déle, protože to děláme ve volném čase," dodal Slavík.

PREMIÉRA V OSMI

Do letošního pilotního projektu v Harrachově se přihlásilo celkem osm cizinců. Z toho jsou dva ze Španělska, dva ze Srbska, ale přijeli také lidé z Turecka, Ruska a nejdelší cestu absolvovala dívka z Tajvanu. „Fungujeme docela dobře. Myslím, že jsme si sedli," zhodnotila dosavadní spolupráci Anna Fatyga z Polska, která je poslední členkou kempu a zároveň i jeho vedoucí. Ač ze sousední země, v Harrachově je nyní poprvé. „Sama jsem přijela, protože jsem chtěla vidět, kde skákal Adam Małysz," pochlubila se svou motivací, proč se na tento projekt přihlásila.

Pro ostatní účastníky tábora byl ovšem název tuzemského lyžařského střediska velkou neznámou, protože do té doby o něm nikdy v životě neslyšeli. „Říkali, že se jim líbilo, že jde o malé město, kde se lépe seznámí s místními lidmi a navíc poznají i hory," dodala Anna Fatyga, jež kromě angličtiny, kterou se ve skupině převážně komunikuje, zvládá i češtinu.

Podle ní se jejich očekávání naplnila. Skvěle provázány jsou i volnočasové aktivity, kdy společně s některými místními vyrazili na Mumlavské vodopády, na Čertovu horu, ale prošli se i na Voseckou boudu, kde také nocovali. „To byl pro všechny velký zážitek," dodala.

Nyní jsou už před nimi pouze poslední dny. Tábor totiž skončí 3. srpna. Ještě předtím ovšem v pondělí 1. srpna budou od 17 hodin na hotelu Šedý vlk představovat místním svou zemi a motivovat je třeba i k návštěvě. „Věřím, že tento projekt splnil svůj účel a snad v něm budeme pokračovat i v dalších letech," doufá Daniel Hloušek, který je koordinátorem workcampu za Harrachov.

Je jasné, že právě bez podpory města se nebude dát pokračovat, ale vzhledem k tomu, jaké jsou v tuto chvíli reakce tento projekt, by další ročník neměl být nereálný.

Nápad uskutečnit tento projekt v Harrachově přitom vznikl díky zkušenosti jeho dcery, která se minulý rok zúčastnila workcampu v Německu.