Jedna z kamer už několik týdnů hlídá klid v problémové části sídliště v ulici Na Vršku. Tady si obyvatelé dlouhodobě stěžují na přítomnost opilých bezdomovců a narkomanů. „S pomocí kamery se snažíme místo zklidnit. Ukazuje nám, v jakých časech a v jakém množství se tu problémoví lidé scházejí. Pak jen stačí na místo vyjet,“ popsal ředitel Městské policie Jablonec nad Nisou Michal Švarc.

Hlavní využití najde třetí kamera zřejmě u jablonecké přehrady. „Množí se poznatky o vysoké kumulaci osob různých národností v okolí nádrže, a to zejména v okolí sídla Povodí Labe a občerstvení, kde se prodává alkohol,“ upřesnil Švarc.

Během proticovidových opatření poklesla četnost trestné činnosti a přestupků. Nyní se však podle strážníků dá předpokládat vzhledem k současné situaci, tedy energetické krizi a konfliktu na Ukrajině, nárůst kriminality na úroveň let před pandemií.

Podobné kamery nemá údajně žádná jiná městská policie v republice. „Záznam je naprosto profesionální, obejde se bez jakýchkoliv datových služeb, není napojen na žádný zdroj energie. Signál z kamer jde přímo do našeho operačního střediska,“ vysvětlil zástupce ředitele městské policie Josef Penz.

Unikátní mobilní kamery nepotřebují vnější zdroj napájení a kabelové připojení. Tyto parametry umožňují téměř neomezené užití. „V praxi se nám velmi osvědčily, proto jsme se rozhodli pro nákup další,“ doplnil Švarc.

Kamery mají samostatný zdroj napájení, jsou vybavené otočným objektivem a mohou tak monitorovat celé okolí. „Záznam z nich se okamžitě přenáší přímo do operačního střediska a kvalitou záznamu se vyrovnají pevným kamerovým bodům. Jejich velkou výhodou je však možnost je během několika minut instalovat na místo, kde je porušovaný veřejný pořádek a okamžitě jej začít monitorovat,“ podotkl Švarc. Na koupi kamer přispělo Ministerstvo vnitra ČR prostřednictvím dotačního Programu prevence kriminality na místní úrovni.

V Jablonci taktéž probíhá třetí etapa revitalizace celého městského kamerového dohlížecího systému. Tvoří ho celkem 54 kamer na 41 kamerových bodech, naposledy se systém rozšiřoval v roce 2021.

Jablonečtí strážníci zároveň využívají i fotopastí. Město se díky nim snaží především eliminovat černé skládky. „Aby se zamezilo obcházení pravidel a vzniku černých skládek, město pomocí fotopastí monitoruje některá stanoviště a hříšníky předává na oddělení přestupků,“ upozornil náměstek jabloneckého primátora Milan Kouřil. Umístění odpadu mimo vyhrazená místa je posuzován jako přestupek, za který hrozí fyzické osobě pokuta až do 100 tisíc korun.

Mobilní kamery a fotopasti mají pomoci i s uklidněním situace s problémovými skupinkami mladistvých, s čímž se strážníci potýkají poslední cirka dva roky. Magistrát proti partičkám vytáhl formou restrikcí. „Jakmile přijde telefonické oznámení, snaží se být strážníci co nejrychleji na místě, kde se má problémová skupina mladistvých pohybovat. Často se ale ukáže, že oznámení přišlo s příliš velkým zpožděním nebo bylo nepřesné, a tak hlídka dorazí na prázdné místo. Delikventi stačí zmizet,“ popsal zkušenosti ze zásahů strážník Lukáš Vokatý.