„Významnou měrou pomohla Zuzana Baudyšová z Nadace Naše dítě," uvedl Hess s tím, že přesné částky od jednotlivých dárců říkat nechce. K pomoci se rozhodli i turnovští zastupitelé. Za každého občana z Turnova dají korunu. „Budeme o tom jednat už na srpnovém zastupitelstvu," potvrdil starosta Tomáš Hocke.

Nezanedbatelnou injekcí pro celou investici by mohlo být rozhodnutí krajských politiků. Prostřednictvím Krajské nemocnice Liberec připravili dotaci sto dvacet tisíc korun. „Tato myšlenka má celostátní, možná evropský, význam, myslím, že nikdo nebude proti," řekl krajský radní pro zdravotnictví Petr Tulpa s tím, že s podporou turnovského babyxoxu nemá Liberecký kraj problém.

Nově otevřený babybox patří k těm modernějším, které se nejen automaticky zavítají, ale současně se signálem alarmujícím zdravotníky na příslušném pediatrickém oddělení, jejich zakladatele Ludvíka Hesse a technologického tvůrce Zdeňka Juřicu vysílá fotografii odloženého miminka. Podle Juřici však celý babybox nepodražil: „Bylo to náročně. Hospodařili jsme při inovaci od začátku do konce. Všechno přehodnotit, ale ne na úkor kvality."

Technologie „schránky na odložené" děti je podle jejich tvůrců nyní na špici, i když vylepšovat by se prý dalo do nekonečna. Co se týká parametrů, tak nic není třeba v tomto momentě třeba změnit. „Problém bývá jen s výpočetní technikou, na které je to celé postaveno. Jde rychle dopředu, jak se mění windows," vysvětlil Juřica z firmy Montel.

V Turnově je napojení babyboxu na centrální pult vedeno kabely o délce několika desítek metrů na datovou síť nemocnice a není se třeba obávat nějakého výpadku. To ale neplatí všude. Jsou místa, kde signál jde vzduchem i na kilometrovou vzdálenost. „Ale i s tím si umíme poradit, aby vše bezpečně fungovalo," uzavřel okénko do technických parametrů odborník.