I strážníci mohou podle novely zákona používat mimo jiné jako donucovací prostředek elektrický nebo jiný dočasně zneschopňující prostředek. Jinými slovy, mohou používat i nechvalně proslulý paralyzer.

Proto Deník zjišťoval, zda o tomto vcelku nebezpečném prostředku uvažují i zdejší městské policie.
„Ještě na ministerstvu vnitra jsem paralyzer testoval. Určitě je lepší použít elektrické výboje ještě před tím, než začnete po pachateli střílet,“ myslí si Jiří Rulc, ředitel Městské policie Jablonec.

Jedním dechem však dodal, že o pořízení paralyzerů MP Jablonec neuvažuje, alespoň prozatím. „O pořízení neuvažujeme, i osobně bych je prozatím nezaváděl. Máme jiné donucovací prostředky, zbraň používáme jen v krajním případě,“ dodal Rulc.

Podobného názoru jsou i v dalších městech, která strážníky disponují. „Je to příliš nebezpečné zařízení. Kdyby někdo chtěl paralyzery zavést pro naše strážníky, neuvolnil bych peníze,“ radikálně prohlásil Václav Horáček, starosta Železného Brodu.

Ani desenští strážníci zřejmě nebudou paralyzéry používat. „Na tyto případy stačí kasr, navíc ho za dobu fungování městské policie použili strážníci jen jednou. Používání paralyzerů v sobě nese příliš velká rizika,“ myslí si Marek Pieter, starosta Desné.

Starostové se shodují, že v rajónech jejich strážníků dochází k výjimečným situacím zřídka a strážníci si s nimi poradí se současným vybavením. „Takovou situaci, kdy by strážníci využili paralyzer, jsme neřešili, pořizovat je nebudeme,“ uvedl i Petr Polák, starosta Tanvaldu.

Obecní policie Janov by paralyzer získala jen na popud samotných strážníků.

Ani sami strážníci nejsou z možnosti používání paralyzeru zrovna nadšeni. „Muselo by se striktně rozdělovat, na koho paralyzer použít, na koho naopak ne. Je velký rozdíl mezi těhotnou ženou a pachatelem se zbraní v ruce,“ míní Jiří Rulc.

„Asi bych se osobně bál použít paralyzer. Dokonce raději než tonfu použiji sprej, nezanechává následky a má vynikající účinky. I u tonfy totiž platí, že když se oženu, mohu třeba zlomit ruku. A stejně nejčastěji stačí domluva,“ vysvětlil Vratislav Lelek, jeden ze dvou strážníků Obecní policie Janov, který má se služb ou bohaté zkušenosti.

Paralyzer používají policisté. Výbor OSN proti mučení přitom dospěl k názoru, že typ Taser, který používá Policie ČR, vyvolává extrémní bolest a v jistých případech i smrt. Jeho použití je proto podle OSN formou mučení.

Přístroj využívaný českými policisty funguje na vzdálenost deseti metrů od osoby, na kterou má být použit, policista se k zadržovanému nemusí bezprostředně přiblížit. Elektrický výboj podle Policie ČR prochází jen příčně pruhovaným svalstvem, takže nenarušuje činnost srdce ani svěračů. Člověk pod výboji zcela vše vnímá, nedokáže ale ovládat svaly.

„Výboj zasaženého zcela ochromí, zasáhne svalové centrum, člověk se ani nepohne,“ vysvětlil Jiří Rulc. Účinky po chvíli odezní.

Před časem však použití taseru vyvolalo ostrou diskusi na téma jeho používání. Během několika měsíců totiž zemřelo po jeho použití několik lidí. Například v kanadském Vancouveru zemřel po zásahu policisty taserem čtyřicetiletý Polák. Videonahrávka obletěla svět.